Деякі факти про «гранчак» Автор: prosko17 · Опубліковано: 23.08.2013 15:26 · Розділ: Цікаві факти

Хто би міг подумати, що в якійсь гранененій двохсотграмовій склянці можуть воєдино поєднатися історія, фізика, хімія і архітектура.

А тим не менше – це так. Цей атрибут радянського застілля, з якого споживали напої ще наші діди і батьки і який був чи не єдиною тарою для них, має дуже цікаву історію свого створення і поширення. Провіривши домашнє завдання ГДЗ онлайн (готові домашні завдання), ви можете випити з нього компоту або водички, якщо він найдеться в хаті.

Передусім вважається, що вперше з таким виробом познайомився Петро Великий. Ще в 17 столітті таку тару виготовлювали з невеликих дощечок, а тому він мав наверху металічне кільце, яке і було призначене для скріплення всієї конструкції. Володимирський скловар Єфім Смолін вирішив якось здивувати самого імператора Всєя Русі і подарував йому стакан із щільного скла. Поскільки сам виробник запевняв, що така склянка не б'ється, цар, не довго думаючи, випивши з нього хмільного, негайно траснув ним до землі зі словами «Стакану быть!». Як би не хотів його автор, але він розлетівся на дрібні друзьки. Російський народ трохи підкоректував царські слова і тепер успішно б'э склянки після випитого вмісту, але зі словами «Стаканы бить». З тих часів і повелася традиція розбивати склянки під час застілля.

Всі знають знамениту скульптуру на ВДНХ (російською – Выставка достижений народного хозяйства) - «Робітник та колгоспниця», де серп і молот об'єднались в своєму монументалізмі. Саме Вірі Мухіній, авторці скульптурної композиції, приписують створення граненого стакана.

Тут існує кілька версій. Кажуть, що сам Малевич, автор «чорного квадрату» доклав до нього зусиль. Інші все спихають на чоловіка пані Віри, який любив хильнути оковитої. Третя версія стверджує, що до цього долучився радянський гірник Микола Славянов, в щоденниках якого знайшли ескізи «гранчаків» з 10, 20, 30 гранями. Припускають, що пані Мухіна просто підгледіла його ідею, бо була з геологом добре знайома. Тим не менше, що вона є автором такої склянки, котра тепер вважається ледь не раритетом, відомо достовірно. Це підтверджують численні свідчення її знайомих. Ще одна легенда запевняє, що гранені склянки збиралися виробляти ще до війни, але тоді не дійшли руки до цієї справи.

«Гранчак» став классикою скловарного мистецтва, але тепер, в епоху пластикових стаканчиків (саме стаканчиків, бо склянками їх і не назвеш), вони стали ледь не предметати колекціонування. Тепер навіть елітні ресторани не встидаються запропонувати його своїм гостям.

Джерело: http://billionnews.ru/other/2067-interesnye-fakty-pro-granenyy-stakan.html

Інші новини розділу