5 найбільших наукових промахів Автор: lesya · Опубліковано: 28.05.2013 08:59 · Розділ: Наука

Фото з phoslogikis.ortox.ru
Фото з phoslogikis.ortox.ru

Всім людям властиво помилятися, навіть геніям. Щоправда, їхні помилки часом виявляються не менш геніальними, аніж самі відкриття, адже мимоволі сприяють новим науковим досягненням та звершенням. Нещодавно у світ вийшла книга астрофізика Маріо Лівіо, у якій він розповідає історії п'яти великих наукових помилок. Книга отримала назву «Блискучі промахи».

1. Сформулювавши по-своєму геніальну теорію спадковості, Дарвін припустився низки неточностей. Теорію було сформулювало в 1859 році, і Дарвін проявив воістину вражаючі розумові здібності. І це відкриття видається ще неймовірнішим у контексті того, що висунута ним теорія спадковості суперечила теорії природнього відбору. Так, Дарвін і вчені того часу вважали, що риси батька і матері змішуються в потомстві так, як змішуються чорні та білі фарби для отримання сірого кольору. Згідно з теорією спадковості, якщо внести одного чорного кота в популяцію з мільйона білих котів, то з часом чорний колір повністю зникне. Насправді ж способу викорінити чорних котів не існує, пише автор книги. Але Дарвін цього не розумів.

І лише згодом Грегор Мендель висунув теорію згідно з якою риси батьків у потомстві змішуються на зразок карт в колоді, зберігаючи свою індивідуальність.

2. Оцінюючи вік нашої планети, сер Вільям Томсон, лорд Кельвін, припустився непоправної помилки. Він став першим, хто вирішив використовувати фізику для розрахунку віку Землі, однак його спроба була, так би мовити, невдалою. В 19 столітті він вирахував вік Землі і Сонця, однак його показники в 50 разів виявилися меншими тих даних, якими науковці користуються сьогодні. Однак не це має значення – важливим тут є сам підхід до розрахунків. Вчений припустив, що спершу Земля була рідкою, і вирішив вирахувати, скільки часу знадобилося їй, щоб досягти теперішнього температурного режиму. Однак він не врахував показники радіоактивності, про які тоді мова ще не велася. Та, скоріше за все, його помилка була у тому, що вчений не врахував особливостей невідомих механізмів, які могли переносити тепло всередині Землі.

3. Потрійна спіраль Паулинга в 1953 році була покликана систематизувати уявлення про ДНК. Вчений двічі ставав лауреатом Нобелівської премії, проте його теорія про ДНК була повним провалом. Замість подвійних ниток, які, звиваючись в спіраль, утворюють молекулу ДНК, він доводив, що така молекула складається з трьох ниток. За словами автора книги, така структура – кардинально неправильна, проте Паулинг став жертвою власного успіху: зробивши попереднє відкриття про структуру білка, він вважав, що просто не може помилятися. А міг таки…

4. Великий вибух Хойла. У 20 сторіччі більшість вчених за основу своїх досліджень прийняли модель, згідно з якою всесвіт перебуває в тому стані, в якому завжди був і завжди буде. Проте вчені знали, що Всесвіт розширюється, тому теорія вимагала, щоб у всесвіті постійно створювалася нова матерія, яка б дозволила зберігати щільність та незмінний стан.

Та коли Хойл дізнався про теорію, яка суперечила його моделі і стверджувала, що Всесвіт зародився внаслідок «великого вибуху», він вирішив її одразу ж відкинути, дотримуючись ідеї незмінного стану Всесвіту. Це й стало фатальною помилкою для його подальших досліджень.

5. Помилявся навіть великий та геніальний Ейнштейн. Серйозної помилки він припустився у своїх рівняннях, що описують принцип дії сили тяжіння в загальній теорії відносності, які були опубліковані в 1916 році. У це рівняння він ввів одну складову – космічну константу, яка базувалася на тому, що Всесвіт статичний. Однак коли вчені довели, що це зовсім не так, Ейнштейн вивів константу з рівняння, і саме це, вважає автор книги, стало його найбільшою помилкою.

«Його справжнім промахом стало вилучення постійної, - пише Маріо. - Теорія дозволяла йому вводити константу. З тих пір ми дізналися, що все, що допускається теорією, є обов'язковим»...

Джерело: http://www.facepla.net/

Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.