Ролі в "найбільш крихітному фільмі" виконали атоми Автор: lesya · Опубліковано: 07.05.2013 11:47 · Розділ: Нові технології

Цими днями Книга рекордів Гіннеса поповнилася ще одним досягненням - вчені з IBM Research зняли «найбільш крихітний фільм», головні ролі в якому дісталися атомам речовини, що рухаються по мідній поверхні. Фільм отримав назву «A Boy and His Atom», а розповідає він історію одного хлопчика, який грається своїм атомом.

Всього цей дивовижний фільм складається з 242 кадрів. А створювався він під керівництвом Андреаса Гайнріха (Andreas Heinrich), що разом з колегами в процесі роботи використовував скануючий тунельний мікроскоп, загальна вага якого перевищує дві тонни. Для того, щоб стало можливим збільшення зображення атомів до видимих (а їх довелося збільшити майже в 100 мільйонів разів), об'єкт зйомки, тобто мідну пластину з атомами, охолодили до температури -267,78 градусів за Цельсієм.

Саме завдяки тунельному мікроскопу стало можливим створення цього фільму. Принцип його роботи кардинально відрізняється від функціонування звичайного оптичного мікроскопа. Працює він наступним чином: мініатюрний маніпулятор переміщує голку, заточену до товщини атома, над мідною пластиною, на поверхні якої розташовані атоми-актори. Таким способом скануючий мікроскоп створює зображення. А коли на шляху руху голки-зонда потрапляє атом, виникає сила, яка впливає на голку, і цей вплив реєструється спеціальним високочутливим датчиком.

Атомний фільм
Атомний фільм


Щоб змусити сам атом рухатися по поверхні мідної пластини, дослідники заряджали голку відповідним електричним потенціалом. Завдяки такому заряду голка притягувала до себе атом, змушуючи його переміщуватися по пластині.

Фактично, кожна точка фільму «A Boy and His Atom» складається з двох атомів – атому кисню та вуглецю, які створюють молекулу чадного газу. Брижі, які можна розгледіти навколо молекул, є результатом взаємодії голки мікроскопа з вільними електронами, що вилітають за межі надзвичайно гладкої мідної поверхні.

Для того, щоб створити «атомний» фільм про хлопчика, знадобилося четверо вчених та 180 днів часу. Всього використання скануючого тунельного мікроскопу дозволило зробити більше 10 тисяч переміщень атомів по поверхні мідної пластини. А фігура хлопчика в залежності від його пози складалася із 120-130 окремих атомів.

Яким би дивним не видавалося творіння вчених, фільм було знято зовсім не заради розваг. Відеострічка стане частиною програми з відпрацювання майбутніх технологій зберігання інформації, в рамках якої в минулому році дослідники створили біт магнітної пам'яті, до складу якого входило всього 12 атомів.

Джерело: http://www.dailytechinfo.org/news

Інші новини розділу

 • Цікаві факти про компресор

  Цікаві факти про компресор · Jane Holiday · 19.05.2017 12:02

  Компресор – це енергетична машина чи пристрій для підвищення тиску (стискання) та переміщення газоподібних речовин. «Батьком» компресора був насос, він винайдений тисячу років тому. Зараз вони використовуються в найрізноманітніших галузях промисловості.


 • Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії

  Стиснене повітря - новий спосіб збереження енергії · kseniya_www · 15.04.2017 21:14

  Канадська компанія Hydrostor розробила нову систему зберігання енергії на основі стисненого повітря, яка дешевша літій-іонних акумуляторних батарей, а також не використовує природний газ, як це роблять інші системи такого типу.


 • 2017: найочікуваніші гаджети

  2017: найочікуваніші гаджети · Anastasia · 16.01.2017 10:19

  Минулий рік не відзначився революційними новинками у сфері широкого вжитку. Прозорі чи гнучкі смартфони не з’явилися на ринку, а гаджети, які працюють за допомогою безпровідної зарядки акумулятора, без сумніву потрібно вдосконалювати. Також відкритим залишається питання про заряд звичних акумуляторів, які при інтенсивному використанні смартфону працюють не більше одного дня. До вашої уваги підбірка апаратів, які будуть конкурувати на ринку і зацікавлять суспільство у 2017.


 • Найкращі технологічні новинки 2016

  Найкращі технологічні новинки 2016 · Anastasia · 09.01.2017 13:35

  Минулий рік видався багатим на техно-новинки в сфері віртуальної реальності та використання дронів. Не менш важливим є представлення концепту «сонячного даху», що у майбутньому дасть можливість позбавитися електроенергії. Інтенсивність розвитку саме цих відгалужень зумовлена в першу чергу потребою людства у збереженні екологічної системи нашої планети.


 • Як вибрати праску?

  Як вибрати праску? · Anastasia · 04.01.2017 17:06

  Вдома ми користуємося багатьма гаджетами, які спрощують нам життя і допомагають виглядати на всі сто. Тому при виборі праски для домашнього вжитку ще в магазині слід звертати увагу на такі дрібниці як поверхня, якість ручки та допоміжні деталі. Далі декілька корисних порад, щоб обрати найоптимальніший варіант за співвідношенням ціна - якість.