Вчені відшукали залишки стародавнього континенту Автор: lesya · Опубліковано: 27.02.2013 20:41 · Розділ: Природа

Нещодавно було оприлюднено результати наукової роботи, які стверджують, що в земній товщі під Індійським океаном вдалося відшукати рештки стародавнього континенту. За твердженням дослідників, ця ділянка суші існувала в період між 2 мільярдами та 85 мільйонами років тому. Загадковий континент отримав назву Мавриція. В давнину він розколовся на фрагменти і поступово, в процесі формування сучасних обрисів суші, зник під водою.

Згідно з науковими даними, 750 мільйонів років тому земна суша була об'єднана в один гігантський континент. І колись Індія та Мадагаскар розташовувалися по сусідству, хоча тепер їх розділяють тисячі кілометрів. Опираючись на результати останнього дослідження, вчені переконують, що їм вдалося знайти сліди мікроконтинента, який був затиснутий між ними.

Такого висновку вдалося дійти в результаті вивчення піску на пляжі острова Маврикій. Ці піщинки з'явилися на поверхні внаслідок виверження вулкану, яке сталося близько дев’яти мільйонів років тому. Однак тепер вченим вдалося знайти залишки більш древньої породи.

Дослідження проводилося під керівництвом професора Тронда Торсвіка з університету Осло. За його словами, дослідникам вдалося виявити циркони, які зазвичай містяться в земній корі. Вік цих цирконів надзвичайно давній – близько 600-1970 мільйонів років. Це наводить на думку, ніби виявлені елементи є залишками древньої суші, винесеними на поверхню під час виверження.

Професор Торсвік також розповів, що Мавриція може знаходитися на глибині 10 кілометрів під островом Маврикій та дном Індійського океану.

Якщо результати дослідження достовірні, то історія цього мікроконтиненту налічує мільйони років, беручи початок в докембрійській ері, коли життя на Землі не було, і закінчуючись тоді, коли на планеті жили динозаври.

І коли близько 85 мільйонів років тому Індія почала рухатися від Мадагаскару до місця свого нинішнього розташування, мікроконтинент розколовся і пішов під воду. Однак невелика частина цього континенту могла зберегтися.

«На даний час Сейшели - це шматок граніту, тобто породи земної кори, розташований практично посередині Індійського океану, - пояснює професор Торсвік. - Однак колись вони розташовувалися на північ від Мадагаскару. Ймовірно, ця ділянка була набагато більшою, і в океані ще багато континентальних фрагментів».

Тепер вченим необхідно отримати та проаналізувати відповідні сейсмічні дані, які допоможуть отримати цілісну картину цієї структури - це могло б стати остаточним доказом. Можна також пробурити глибоку свердловину, говорять вчені, але на це треба дуже багато грошей. http://www.bbc.co.uk

Джерело: http://www.bbc.co.uk

Інші новини розділу