Білок з острова Пасхи здатний продовжувати життя Автор: Вікторія · Опубліковано: 13.07.2009 10:12 · Розділ: Цікаві факти

Вчені із США з'ясували, що білок рапаміцин, вперше виявлений у бактерій з острова Пасхи, здатний істотно продовжити життя лабораторних мишей. У перерахунку на людський вік тварини жили понад сто років.

Рапаміцин вже активно використовується в медицині для придушення відторгнення пересаджених органів. А про те, що ця речовина здатна продовжувати життя, медики раніше не знали. Миші, які отримували білок з їжею, хворіли всіма хворобами, як і їхні родичі, що сиділи на стандартній лабораторній дієті, але при цьому, сам процес старіння в них йшов повільніше. Крім того, повільніше розвивалися і ракові пухлини.

Вченими було встановлено, що рапаміцин впливає відразу на декілька біохімічних реакцій, які, у свою чергу, регулюють синтез різних білків, обмін речовин на клітинному рівні, тощо.

Не дивлячись на те, що завдяки препарату піддослідні миші змогли дожити до ста років, говорити про початок клінічних випробувань рано. Причиною цього є те, що рапаміцин пригнічує імунітет. При пересадці органів така властивість необхідна і може врятувати життя пацієнта. Наприклад, хворий з пересадженою ниркою ризикує підхопити інфекцію і отримати ускладнення, зате його організм не відторгне донорський орган. Ризик виникнення інфекції виправдовується збереженням органу, але просто так пригнічувати імунітет людини було б неприйнятним. Лінн Кокс, фахівець з проблем довголіття з Оксфордського університету, прокоментувала це таким чином: «Лабораторні миші надійно захищені від інфекцій, але для людини це неможливо».

Незважаючи на те, що рапаміцин не можна негайно випустити на прилавки аптек як ліки для продовження життя, вчені вважають, що їх відкриття може привести до виявлення способу продовження життя без зниження імунітету. Один з дослідників, професор Ренді Стронг з університету Техасу, повідомив, що їм вдалося отримати перше свідоцтво того, що процес старіння може бути сповільнений, а тривалість життя збільшена, причому за рахунок прийому препарату вже в літньому віці. З'ясувати те, чи можна усунути побічний ефект у формі зниження імунітету - вчені планують в ході подальших експериментів.

Джерело gzt.ru


Інші новини розділу