Клоновані організми не здатні протистояти інфекціям та паразитам Автор: Lesly · Опубліковано: 09.07.2009 17:33 · Розділ: Природа

Клонуванням в біології називається процес відтворення генетично-ідентичних індивідів. В природі воно зустрічається в основному серед бактерій, найпростіших та рослин, яким властиве вегетативне розмноження.

А в біотехнології клонування означає процес створення копій фрагментів ДНК (молекулярне клонування), клітин та організмів (репродуктивне клонування).

Репродуктивне клонування людей зустрілося із великою кількістю етичних, релігійних, юридичних проблем, що на сьогоднішній день не мають конкретного вирішення. В більшості країн світу репродуктивне клонування заборонено законом.

Нещодавно, вчені зі Швейцарського федерального інституту аква-наук та технологій провели дослідження, метою якого було встановити переваги та недоліки вегетативного та статевого розмноження.

Відомо, що нестатеве розмноження обмежує спадкову різноманітність нащадків, іншими словами, дитячий організм є практично ідентичною копією батьківського, його клоном. Мутації в такому випадку відбуваються протягом тривалих періодів часу, отже гени таких організмів ідентичні. Якщо паразит виявляє слабке місце однієї особини, то цілий вид, "клонований" вегетативним способом може опинитися на межі вимирання. Проте, такий спосіб розмноження створює необмежені умови для збільшення чисельності популяції.

А при статевому розмноженні, утворюються унікальні набори ДНК, а отже і генетично унікальні індивіди. Захворювання може знищити багатьох, але цілком ймовірно, що виявляться особини стійкі до даної інфекції, завдяки чому вид виживе.

Такі ситуації моделювалися давно, але справжнім випробуванням для кожної теорії є те, що відбувається в природі.

Протягом 19 років вчені вивчали новозеландських прісноводних слимаків Potamopyrgus antipodarum, що здатні розмножуватися як статевим так і вегетативним шляхом. Дослідники співставляли кількість новонароджених слимаків та кількість паразитичних інфекцій, яким тварини не могли протистояти.

Клони, кількість яких на початку експерименту значно переважала, з часом ставали все більш беззахисними перед різного роду інфекціями. В умовах зростання кількості захворювань, спостерігалося різке вимирання клонованих організмів. А деякі їх види зникли зовсім.

Разом з тим, популяція слимаків, яка зростала за рахунок статевого розмноження виявилася більш стійкою і стабільно розвивалася.

Різке зростання, а потім падіння кількості нащадків при вегетативному розмноженні підтверджує теорію про те, що статеве відтворення дає організмам суттєві переваги в середовищі багатому різними паразитами.

Джерело: current.com


Інші новини розділу