Щоб почуватися в безпеці, створи собі двійника Автор: Вікторія · Опубліковано: 10.07.2009 15:08 · Розділ: Природа

Біологи з університету Тунгай (Tunghai University) вирішили перевірити, навіщо павукам роду Cyclosa розвішувати на своїх павутинах приманки, дуже схожі на них самих. Перше, що спало на думку дослідників, - павуки таким чином захищаються від хижаків. Адже відомо, що багато тварин використовують своєрідні способи маскування: деякі зливаються із забарвленням навколишнього простору, стають схожими на інших комах або елементи середовища.

Фото взяте з сайту lucianabartolini.net
Фото взяте з сайту lucianabartolini.net

Іноді відбувається навпаки: тварини відволікають увагу ворога яскравим хвостом або крилами. А павукоподібні також відомі тим, що створюють прикраси для своїх павутин. Щоправда, вважається, що таким чином вони не ховаються, а привертають більшу кількість жертв. Проте жоден представник фауни не створює повнорозмірні копії самого себе, щоб відвернути увагу природного ворога.

Щоб з'ясувати для чого ці істоти створюють власні копії (для виготовлення яких вони використовують органічні рештки тварин та рослин, а також оболонки яєць), біологи Лін Тсен (Ling Tseng) та І-мін Тсо (I-Min Tso) вирішили зняти декілька павуків на відео. Спочатку вони досліджували життя Cyclosa confusa. А потім спостерігали, як часто оси нападають на тих павуків, які обвішують свої "пастки" детритом (кашкоподібний продукт розпаду тканин), і тих, що віддають перевагу класичному варіанту павутини. Слід зазначити, що частіше всього копії були того ж кольору та розміру, що і самі павуки, крім того, вони відображали світло таким же чином, як тіло членистоногих.

"Ми припустили, що напади на павуків, що сховалися, повинні відбуватися рідше, проте все відбувалося зовсім не так: "декоровані" павутини привертали набагато більшу кількість хижаків", - говорить професор Тсо.

Проте, двійники-обманки в більшості випадків приймали атаку хижака на себе (дві третини нападів ос). В той же час, при класичному варіанті павутини, всі напади доводяться на їх власників, що цілком логічно.

"В цьому випадку, можливість уникнути атаки хижака переважає вірогідність бути виявленими". "Я думаю, що функції подібних "прикрас" залежать від того, з якими павукоподібними ми маємо справу, адже, у кожного з видів свої причини для подібних дій", - підсумував Тсо.

Джерело ecoportal.ru


Інші новини розділу