Арктичний лід зникає Автор: Вікторія · Опубліковано: 09.07.2009 18:04 · Розділ: Екологія

Вчені, за допомогою даних з супутника НАСА ICESat, змогли вперше оцінити, як змінювалася товщина арктичних льодів. Результати виявилися невтішними: за чотири роки лід став тонший майже на 70 сантиметрів, а площа багаторічних льодовиків скоротилася більш ніж на 40%.

"Навіть в ті роки, коли площа арктичних льодів залишалася стабільною чи, навіть, зростала, товщина і об'єм льодового покриву продовжували зменшуватися, що сприяло ще більш інтенсивним процесам танення" - прокоментував провідний автор дослідження, Рон Куок (Ron Kwok) з Лабораторії реактивного руху НАСА.

Куок та його колеги з НАСА та університету штату Вашингтон аналізували дані з супутника Ice, Cloud and land Elevation Satellite (ICESat), що досліджував арктичний басейн з 2003 по 2008 рік. Зазвичай, сезонний лід досягає товщини близько 1,8 метра, а товщина багаторічного льоду складає в середньому 2,7 метра.

Результати показали, що в цей період середня товщина арктичного льоду зменшилася на 17,8 сантиметрів в рік і загалом на 67 сантиметрів протягом чотирьох зим. При цьому з 2005 року площа багаторічних льодів скоротилася на 42% (1,54 мільйона квадратних кілометрів).

Якщо в 2003 році 62% об'єму доводилося на багаторічний лід, а 38% - на сезонний, то в 2008 році ситуація кардинально змінилася - 68% об'єму припала на частку тонкого сезонного льоду, і лише 32% - на багаторічний. Вчені вважають, що скорочення об'ємів льоду в Арктиці пов'язане з потеплінням та аномаліями в циркуляції льоду, який в 2005-2007 роках активно виходив з арктичного басейну.

Джерело eco.rian.ru


Інші новини розділу