Долар святкує разом з українцями. Чим більше свято, тим вищий курс Автор: Lussilda · Опубліковано: 15.01.2009 03:17 · Розділ: Економіка

За офіційними даними Національного банку України з початку року офіційний курс USD/UAH не змінився. Але позначки на обмінних пунктах України протягом останнього часу нас зовсім не втішають.

[img]http://union.makeevka.com/image/1787/[/img]

8-9 січня наявний курс долара знову різко підвищився вище 9 грн./$, у вихідні банки продавали валюту за курсом 8,8-9,5 грн./$. Цьому передував стрімкий ріст курсу долара на міжбанку. За даними системи Ukrdealіng.com, минулого тижня долар подорожчав з 8,0/8,5 грн./$ у понеділок до 8,500/8,844 грн./$ у п'ятницю. Останній раз подібний стрибок долара був 18 грудня 2008 року, коли його наявний курс перевищував 10 грн.

На думку експертів, гривня по відношенню до долара США за останні три місяці девальвувала на 40%, через зміну Нацбанком своєї політики. Економісти вважають, що відновлення експорту стане ключовим чинником стабілізації гривні.

«На тлі очікуваного падіння об’ємів імпорту, обумовленого його дорожчанням унаслідок девальвації гривні, скороченням внутрішнього попиту і зниженням цін сировини на світових ринках, відновлення експорту, очікуване в 3-4 кварталах 2009 р.., призведе до звуження дефіциту поточного рахунку платіжного балансу, а, можливо, навіть забезпечить позитивне сальдо в 2-му півріччі 2009 р.», - повідомила економіст Dragon Capital Олена Белан (сайт «Економічна правда»).

Наприкінці минулого року 18 грудня міжбанківський курс гривні до долара наблизився до позначки 10 грн./USD. Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко відреагувала дуже різко, і звинуватила керівництво НБУ і Президента в покриванні спекуляцій на валютному ринку. Юлія Тимошенко прогнозувала державі великі проблеми в тому випадку, якщо курс долара по відношенню до гривні не повернеться до позначки 6-6,5 грн. за долар.

19 грудня Віктор Ющенко зажадав від банкірів і Нацбанку стабілізувати курс протягом 10 днів. Ринок відреагував на ці події масовим розпродажем інвалюти. Вже за підсумками торгів 19 грудня пропозиція валюти на міжбанку перевищувала попит.

У вихідні дні, 20 і 21 грудня, розкид котирувань обмінних пунктів був досить значним, а маржа перевищувала 10%. Реагуючи на масовий викид валюти, обмінники встановили занижений курс покупки доларів на рівні 6-7 грн./USD.

Деякі банки просто не приймали валюту, посилаючись на дефіцит гривневої готівки. У той же час курс продажу в більшості обмінних пунктів коливався близько 8 грн./USD. А в деяких кіосках готівковий "зелений" можна було купити навіть по 7,5 грн./USD.

Однак 22 грудня очікуваного обвалу долара не відбулося - його міжбанківський курс знизився всього до 8,30 грн./USD. Виявилося, що падінню американської валюти перешкодив сам Нацбанк. За дві торговельні сесії регулятор викупив валюту більш ніж на $270 млн. Це перевищує 40% загального обсягу продажу долара за цей період. Найцікавіше, що інтервенції здійснювалися за курсом вище ринкового. З боку все виглядало так, начебто Нацбанк рятував спекулянтів, які "затарилися" валютою в надії на подальший обвал гривні.

На настільки дивну поведінку регулятора негайно відреагувала пані Тимошенко. "Сьогодні Нацбанк продовжував своїми інтервенціями на валютному ринку знищення національної валюти", - заявила прем'єр-міністр 23 грудня. Як би там не було, на 26 грудня на міжбанку гривня значно зміцнилася відносно долара - до 7,6 грн./USD. За цей час НБУ підвищив офіційний курс нацвалюти на 20 коп. - до 7,70 грн./USD.

Банкіри стверджують, що якби НБУ не підтримував інвалюту, то гривня зміцнилася б більш значно. Однак на початку передноворічного тижня, всупереч всім очікуванням, курс долара на міжбанку знову поповз вгору. В останній день торгів минулого року (вівторок, 30 грудня) безготівковий долар зміцнився до 8 грн./USD.

Слід зазначити, що в цей день на міжбанку був зафіксований рекордний обсяг торгів - майже $2 млрд, що в 4-5 разів більше, ніж у середньому за останні місяці. Як з'ясувалося, це було обумовлено тим, що НБУ продав НАК "Нафтогаз України" $1,5 млрд з власних золотовалютних резервів. Правда, монополіст "отоварився" не за ринковим, а за офіційним курсом - 7,70 грн./USD.

Таким чином, для покупки подарунків до Нового року громадяни могли здавати готівкову «зелень» за досить "вигідним" курсом 7,8-7,9 грн./USD, тоді як продавався долар в обмінниках у середньому по 8,2 грн./USD.

Станом на 14 січня торги на міжбанківському валютному ринку проходили у діапазоні 8,73-8,76 грн./дол. Київські Банки та Пункти обміну валют найбільш часто купують 1 USD за ціною 8,70 UAH. Тоді коли офіційний курс НБУ залишається незмінним - на позначці 7,70.


Інші новини розділу

 • "Не дочекаєтесь" - PayPal відмовився заходити в Україну

  "Не дочекаєтесь" - PayPal відмовився заходити в Україну · kseniya_www · 23.10.2018 15:18

  Багато власників інтелектуального бізнесу очікують PayPal протягом довгих років, жадібно спостерігаючи, як система без проблем працює в сусідніх країнах.


 • Як навчитися економити воду?

  Як навчитися економити воду? · kseniya_www · 16.02.2017 17:58

  Високі тарифи на воду змушують українців вчитися економити. На відміну від електрики або опалення, економія води часто не передбачає будь-яких витрат. Все, що потрібно, - змінити деякі звички в побуті.


 • Ласкаво просимо в офшори

  Ласкаво просимо в офшори · Anastasia · 04.01.2017 19:56

  Українські реалії та економічне становище в державі диктують свої умови власникам компаній та підприємств. Все частіше вони звертаються «по закордонну» допомогу, щоб уникнути всеохоплюючої бюрократичної системи.


 • Чому знецінюється нафта?

  Чому знецінюється нафта? · Anastasia · 17.11.2016 14:36

  Ф’ючерси падають в ціні після появи новини з Управління енергетичної інформації США, де йдеться про нарощення запасів.


 • Скільки втрачає Україна не переробляючи електронні пристрої?

  Скільки втрачає Україна не переробляючи електронні пристрої? · Класна мацьопа · 19.10.2016 14:10

  Мобільні телефони, які вже відпрацювали своє, можуть стати додатковим джерелом заробітку. За останні десять років в Україні продали близько 63 мільйонів мобільних пристроїв.