Провідні британські розвідники не можуть розшифрувати листа з голубиної пошти Автор: lesya · Опубліковано: 26.11.2012 14:50 · Розділ: Події у світі

Голубина пошта (фото з perm.bezformata.ru)
Голубина пошта (фото з perm.bezformata.ru)

Таємниче послання часів Другої світової, виявлене нещодавно в капсулі, прикріпленій до ноги голуба, спантеличило вчених – лист поставив у безвихідь провідних криптографів з Центру урядового зв'язку - підрозділу британської розвідки, який відповідає за інформаційну безпеку країни. Останки голуба разом із капсулою були знайдені в каміні одного будинку в графстві Суррей, що на півдні Англії.

Вже протягом кількох тижнів провідні спеціалісти країни намагаються з’ясувати, про що йдеться в посланні, проте поки що безрезультатно. Без отримання додаткових даних розшифрувати його неможливо, говорять спеціалісти.

У пошуках цієї додаткової інформації дешифрувальники звернулися за допомогою до громадськості.

Таємничого листа виявив власник дому в Сурреї Девід Мартін, розбираючи камін. Серед всякого сміття він наткнувся на лапку мертвого голуба, до якої була прикріплена червона капсула. Всередині капсули знаходився тонкий листок паперу з надрукованою шапкою «Голубина пошта», а нижче - рукописний зашифрований текст.

Текст послання розбито на 27 груп, кожна з яких налічує по п'ять літер. Ці групи розміщені в чотири колонки. За словами спеціалістів, у схожих операціях використовують коди, розроблені таким чином, щоб їх могли зрозуміти лише відправник та одержувач повідомлення.

Експерти переконують, що існує висока ймовірність того, що лист так і залишиться нерозгаданим. Якщо це був одноразовий код, коли кожному посланню відповідав окремий ключ, згенерований випадковим чином, тоді пиши пропало – з цієї затії нічого не вийде. Проте якщо шифр базувався на спеціальному збірнику кодів, складеному для конкретної операції, щоб максимальний обсяг відомостей про цю операцію міг бути переданий гранично коротким повідомленням, тоді справа інша. Хоча і цей спосіб не виключає використання одноразового шифру.

Спеціалісти висунули гіпотезу, що це повідомлення могло бути відправлене агентом зі спецоперації в Блетчлі-парку, де в роки війни розташовувалася штаб-квартира Урядової школи кодів та шифрів, яку згодом перейменували в Центр урядового зв'язку. Та навряд чи агент, який працює під прикриттям, наважився б використовувати для відправки донесень офіційні бланки. Та й Блетчлі-парк був центром з розшифрування німецьких та японських депеш, а не місцем регулярних комунікацій британської армії.

Звернувшись за допомогою до громадськості, експерти з’ясували, що, раз записка була знайдена в димоході, то першими словами, скоріше за все, в ній є словосполучення «Дорогий Санта».

Спеціалісти припустили, що донесення могло бути відправлене загоном в розпал якоїсь операції в Європі: група, яка перебувала в русі, не мала можливості зупинитися та розгорнути антену для передачі радіоповідомлення.

Зауважимо також, що в роки війни різні служби використовували близько 250 тисяч голубів, кожен з яких мав свій власний ідентифікаційний номер.

Джерело: http://www.bbc.co.uk

Інші новини розділу