Наука пояснила, чому люди закохуються у мерзотників Автор: lesya · Опубліковано: 23.11.2012 16:08 · Розділ: Наука

Напевне, всім нам в житті доводилося спостерігати ситуацію, коли хлопець нескінченно скаржиться на свою непостійну подругу, яка витирає об нього ноги, продовжуючи при цьому її обожнювати. Або інший випадок, коли «жертвою» стає дівчина, яка не може розлучитися з відвертим покидьком. І в тому, і в іншому випадку, близькі та друзі таких людей з часом починають підозрювати їх у підсвідомому бажанні помучитися.

Проте наука дає цьому явищу інше пояснення. Професор клінічної психіатрії Річард Фрідман, опираючись на результати досліджень, проведених його колегами, твердить, що причина, по якій людина знову і знову повертається до нестерпного партнера, криється зовсім не у «підсвідомому бажанні постраждати». Виною тут мозок, який отримує особливу «нагороду» від таких стосунків.

Описаний вище тип любовної прихильності дослідник порівнює з ігроманією - з тією відмінністю, що замість грошей тут - прояв прив'язаності чи секс. Вся справа в тому, що негідний партнер «видає» нагороду несподівано, тому вона й сприймається мозком як набагато потужніша та привабливіша.

На підтвердження своєї позиції Фрідман наводить результати дослідження, проведеного психіатром Грегорі Бернсом, який намагався з'ясувати, що відбувається в нашому мозку тоді, коли нагорода передбачувана та коли непередбачувана.

В рамках експерименту учасникам дослідження давали пити фруктовий сік і воду - спершу через довільні проміжки часу, тоді через кожні 10 секунд. Паралельно дослідники за допомогою томографії проводили спостереження за активністю головного мозку учасників. В результаті Бернс виявив, що несподівана нагорода викликала набагато більшу активність в тій області мозку, яка відповідає за задоволення, ніж нагорода очікувана.

За словами вчених, любов і прихильність активують область мозку, яка при стимуляції вивільняє дофамін - гормон, що викликає почуття задоволення. Ця частина мозку допомагає нам відрізнити особливу нагороду від звичайної.

«На відміну від передбачуваних та очікуваних стимулів, несподівані ситуації можуть розповісти про навколишній світ щось нове, - переконує Фрідман. - Тому немає нічого дивного в тому, що ми хочемо бути поряд з людьми, які можуть служити для нас сигналом, що якась велика нагорода знаходиться десь поблизу».

Отож коли меланхолійний юнак раптово та сліпо починає когось обожнювати, ця область мозку працює в посиленому режимі, виробляючи дофамін, який і триматиме його на гачку. За таких умов людина вкрай рідко розуміє, що з нею відбувається.

Більше того, не існує практично ніякого зв'язку між уподобаннями, про які говорить сам суб'єкт, та активністю його мозку.

Інакше кажучи, свідомо ми можемо віддавати перевагу чому завгодно, в той час як мозок запускатиме механізм отримання нагороди непідконтрольними нам шляхами, іноді навіть прямо протилежними нашим свідомим перевагам.

Джерело: http://mixstuff.ru

Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.