Вчені розгадали секрет античних масок Автор: lesya · Опубліковано: 19.11.2012 17:23 · Розділ: Культура

За твердженням Пітера Мейнеке, співробітника Нью-Йоркського університету, режисера й засновник театру «Акіла» у Нью-Йорку, тексти «Антігони» або «Орестеї», про важливість яких говорили неодноразово історики та дослідники театрального мистецтва й літератури, слід розглядати в цілості та співзвучності з такими елементами драматичного жанру, як маска та жест. Більше того, дослідник вважає, що саме мові тіла, а не словам, довіряє глядач.

Так, театрал підтримує ідею, ніби наше мислення обумовлене нашим фізичним досвідом - тим, як ми рухаємося, зокрема. Можна блискуче декламувати, проте глядач, вважає режисер, буде вірити не слову, а тілу.

Для того, щоб довести своє припущення, Мейнеке вирішив провести цікавий експеримент. Озброївшись відповідними знаннями, вчений зрозумів, що давньогрецьким акторам необхідний був якийсь особливий трюк для залучення уваги глядачів. Справа в тому, що афінський театр Діоніс розташовувався на південному схилі Акрополя, звідки відкривався приголомшливий краєвид, який часто відволікав глядачів. Для того, щоб привернути увагу останніх, актори почали одягати маски.

Таке рішення видається безглуздим, особливо у контексті того, що обличчя, за твердженням учених, є найважливішим інструментом передачі емоцій.

В рамках експерименту Мейнеке одягнув на обличчя жіночу маску з нейтральним, та водночас трохи засмученим виразом. Учасники експерименту, які спостерігали за дійством, повинні були віддавати театралу команди, яку емоцію слід зобразити. Почувши команду «Страх!», актор зробив крок назад, зіщулився та в жаху замахав руками. Згодом очевидці визнали, що маска і справді набула переляканого виразу. Мейнеке вдалося передати масці всі емоції, за винятком хіба що каяття.

Це і є магія маски, переконує учений. Тут все залежить від кута зору і контексту. Варто нахилити голову вниз, і глядачі побачать зовсім інший вираз. Обличчям таких емоцій не передати, оскільки воно виглядає однаковим з різних кутів зору. За словами Мейнеке, щось схоже відбувається тоді, коли ми розглядаємо абстрактний живопис: глядач проектує свої очікування від обличчя на маску так само, як намагається побачити предмети фізичного світу в більш-менш випадковому розташуванні кольорових плям на полотні.

У даному контексті дослідник відзначає, що афінські маски мали величезні очі та роти з маленькими носами, тоді як маски Східної Азії того ж періоду, навпаки, вирізнялися здоровенним носами. Сучасні дослідження доводять, що представники західної культури, спостерігаючи за зображеннями рибок в акваріумі, звертають увагу на передній план, тоді як азіати сприймають всю сцену цілком. Отож, за твердженням Мейнеке, глядачі Сходу дивилися в центр маски, на величезний ніс, сприймаючи при цьому весь контекст, тоді як грецька маска концентрувала увагу на найважливіших деталях.

Джерело: http://culture.compulenta.ru/

Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?