У Лондоні відкрили пам'ятник індійській принцесі, яка стала британською розвідницею Автор: lesya · Опубліковано: 10.11.2012 07:32 · Розділ: Події у світі

Принцеса Нур (фото з en.wikipedia.org)
Принцеса Нур (фото з en.wikipedia.org)

Нещодавно у Лондоні відкрили пам'ятник Нур Інаят Хан, яку ще називають "принцесою-шпигункою". Бюст встановили на площі Гродон Сквер Гарденс. Ініціатором відкриття пам’ятника стала донька Єлизавети II принцеса Анна.

Знаменита індійка Нур Інаят Хан росла у Великобританії та Франції. Вона походила з аристократичної індійської сім'ї та була нащадком роду правителів князівства Майсур.

Дівчина прекрасно володіла англійською та французькою, чим вирішили скористатися англійські спецслужби. У 1942 році принцесу відправили в окупований Париж, де вона почала працювати радистом опору.

В архівних документах зазначається, що вона була першою жінкою-радисткою, яку відправили в окуповану нацистами Європу. Підпільна робота молодої розвідниці тривала всього три місяці, після чого Нур спіймали та передали до рук гестапо. В гестапо Хан жорстоко катували, відправивши згодом до концентраційного табору. У 1944 принцесу в концтаборі в Дахау розстріляли. Останнє, що вимовила перед смертю Хан, було "Libert", що перекладається як «свобода». За твердженням біографів, саме віра у свободу і перетворила колишню пацифістку в розвідницю.

За мужність Хан британський уряд посмертно присвоїв їй орден Георгіївського хреста, а Франція - Військовий хрест (Croix de Guerre). На сьогоднішній день у Франції, до речі, вже було зведено два пам'ятники на її честь.

За спогадами сучасників, Нур Інаят Хан була відважною, чарівною, чутливою та надзвичайно сильною жінкою. Подейкують, що вона вирішила працювати на розвідку зовсім не з любові до Великобританії, а через почуття відрази, викликане фашизмом та диктатурою.

«Вона противилася самій ідеї окупації тієї чи іншої країни". Її пра-пра-прадід Типу Султан був мусульманським правителем князівства Майсур в XVIII столітті. Він відмовився підкоритися британцям і загинув у битві 1799 року.

Незважаючи на те, що Нур Інаят Хан або ж Нора Бейкер була "не обтяжена мізками" та "не могла працювати за фахом", її взяли в розвідку. Там вона працювала під псевдонімом Мадлен, ставши членом групи, яка виконувала наказ Уїнстона Черчілля "підпалити Європу".

Незабаром до підпільної групи Проспер проник нацистський агент, однак Хан відмовилася повертатися до Англії, незважаючи на серйозну загрозу викриття.

Проігнорувавши накази британського командування повернутися до Лондона, Хан протягом трьох місяців особисто координувала роботу цілої мережі розвідників у Парижі, регулярно змінюючи свою зовнішність та підпільні клички.

Врешті-решт її було заарештовано та відправлено до в'язниці Пфорцхайм в Німеччині, де дівчину прикували до стіни. Протягом довгих десяти місяців індійську принцесу били, катували і морили голодом, однак вона не зрадила Британії. Більше того, дівчина двічі намагалася втекти, та безуспішно. У вересні 1944 року Нору розстріляли.

В роки Другої світової війни два з половиною мільйони індійців пішли на фронт добровольцями. Це була найбільша добровольча армія. І Нур стала частиною цієї історії…

Джерело: http://korrespondent.net

Інші новини розділу