5 найбільших загадок Марса Автор: lesya · Опубліковано: 02.11.2012 23:46 · Розділ: Цікаві факти

Стародавні китайські астрономи називали Марс «Вогненною зіркою», і вчені ще й зараз згорають від цікавості, бажаючи дізнатися, що ж насправді коїться на Червоній планеті. Однак достеменно з’ясувати природу цього космічного об’єкту поки що не вдалося нікому, і Марс продовжує вабити мільйони своїми таємницями та загадками.

1. Подвійне «обличчя» Марса. Учених до цих пір спантеличує різниця між двома сторонами Марса. Північна півкуля планети гладка й низька, тоді як південна - нерівна і вся порізана кратерами. Що стосується першої, то її структура, згідно з припущеннями дослідників, зумовлена водами, які колись текли на марсіанській поверхні. Що ж до південної півкулі, яка на 4-8 кілометрів вища за північну, то її поверхня могла бути спотворена гігантським космічним тілом, яке колись, ймовірно, впало на планету Марс.

2. Метан на Марсі. Вперше цю органічну молекулу виявили на Марсі ще в 2003 році. На Землі метан в основному утворюється живими організмами, приміром, великою рогатою худобою, яка перетравлює їжу. Дослідники твердять, що метан стабільний у марсіанській атмосфері лише протягом 300 років, однак що могло згенерувати цей газ так недавно, залишається загадкою. Вчені також припускають, що метан на Марсі був утворений в результаті вулканічної активності.

3. Протягом багатьох років вчені намагаються з’ясувати, чи є на Марсі рідка вода. Справа в тому, що атмосферний тиск на Марсі дуже низький, приблизно в 100 разів нижчий від тиску на Землі, отож навряд чи рідка вода може зберігатися на поверхні Червоної планети. Однак темні продовгуваті лінії, які вчені щоразу знаходять на поверхні Марса, можуть бути свідченням того, що солоні потоки води течуть поверхнею Марса кожної весни.

4. Досі залишається нез’ясованим питання, чи були на Марсі океани. На планеті є безліч ознак того, що колись на поверхні планети хлюпала вода. Схоже на те, що тут були океани, мережі долин, дельти річок та мінерали.

При цьому сучасні моделі раннього марсіанського клімату не дають відповіді на питання, звідки на планеті взялися такі високі температури, які дозволили утворитися рідкій воді. Справа в тому, що Сонце зігріває поверхню планети набагато слабше, ніж Землю. Вчені припускають, що деякі характерні особливості поверхні могли сформуватися не водою, а вітрами чи іншими механізмами. Проте існує безліч ознак того, що стародавній Марс був таки теплим, і на його поверхні могла бути вода, принаймні, з одного боку. Натомість інші вчені стверджують, що древній Марс був холодним, але вологим, хоча цю теорію продовжують оскаржувати.

5. Досі переконливої відповіді на питання, чи є життя на Марсі, не існує, однак марсоходам вдалося виявити органічні молекули, такі як метилхлорид та дихлорметан. Щоправда, згодом з'ясувалося, що це були земні домішки, які входили до складу рідин, що використовувалися при підготовці апарату на Землі.

Тимчасом поверхня Марса цілком придатна для життя. Це й відповідна температура, і радіація, і підвищена сухість та безліч інших факторів. Більше того, на Землі життя виникало в більш суворих умовах, ніж сьогодні на Марсі - наприклад, на крайній півночі, в сухих ґрунтах Антарктичних Сухих Долин та в надзвичайно сухій пустелі Атакама в Чилі.

Джерело: http://news.students.ru

Інші новини розділу