Дослідники виявили "старшу сестру" Джоконди Автор: lesya · Опубліковано: 09.10.2012 18:45 · Розділ: Наука

Низка експертів з «Фонду Мони Лізи» намагаються довести світові факт існування другого варіанту прославленої картини легендарного Леонардо да Вінчі. До групи входять Алессандро Веццозі, директор Музею Леонардо, розташованого в італійському містечку Вінчі, а також історик Карло Педретті з Центру вивчення творчості Леонардо да Вінчі імені Арманда Хаммера при Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі.

Дослідники твердять, що «Айзелуортська Мона Ліза» насправді є першим варіантом картини, написаним у 1503 році, тоді як шедевр великого митця, який належить до колекції паризького Лувру, - це другий варіант, створений вже в 1519 році. За твердженням знаменитого історика мистецтва епохи Ренесансу Джорджо Вазарі, Леонардо почав писати портрет загадково усміхненої молодої жінки в 1503 році, однак роботу він не закінчив. І лише в 1519 році Леонардо знову повернувся до картини.

Окрім того, дослідники беруть на озброєння авторитет іншого великого художника, Рафаеля, який був сучасником знаменитого Леонардо. У 1504 році він написав копію «Мони Лізи», на якій було зображено дві колони.

Вони відсутні на картині, яка виставляється в Луврі, однак їх можна побачити на «Айзелуортській Моні Лізі». Жінка, зображена на початковому варіанті шедевра, виглядає молодшою та посміхається веселіше, ніж загадкова незнайомка з Лувру.

Після смерті легендарного Леонардо «Мона Ліза» потрапила до рук французьких королів, а згодом її передали в музей Лувру. Можливо, її продав королю Франциску I учень та спадкоємець Леонардо на ім’я Салаї, в списку майна якого значилася картина під назвою «Джоконда». Однак дослідникам не вдалося з’ясувати, чи мова йшла про оригінал чи про копію, написану самим Салаї.

Історики мистецтва познайомилися з «Айзелуортською Моною Лізою» близько століття тому. У 1914 році картину придбав англійський художник та критик Х'ю Блейкер, який мешкав у лондонському районі Айзелуорт, – звідси й назва картини. До того часу вона протягом ста років зберігалася в маєтку англійського аристократа в графстві Сомерсет.


Деякі дослідники скептично ставляться до версії про існування другого авторського варіанту «Джоконди». За словами відомого британського критика Філіпа Маулда, вченим слід пам'ятати, що на ринку чи не щороку з'являється нова «Мона Ліза». Тому дуже важливо уважно вивчити походження та історію картини. Та разом з цим критик говорить, що Леонардо полюбляв малювати дві картини на один сюжет: так, приміром, існують два варіанти його «Мадонни в скелях».

А професор Оксфордського університету Мартін Кемп звертає увагу на той факт, що «Айзелуортська Мона Ліза» намальована на полотні, тоді як більшість картин Леонардо написані на дошках. «Я гадаю, що це копія, створена через кілька років після «Мони Лізи», - говорить він. - Так, жінка й справді виглядає молодшою, та лише тому, що автор копії так її намалював».

Джерело: http://www.ekhoplanet.ru

Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.