Арт-хуліганство: найбільш відомі випадки вандалізму Автор: lesya · Опубліковано: 09.10.2012 16:12 · Розділ: Цікаві факти

Цими днями у лондонській галереї Tate Modern один російський художник зіпсував картину американського художника російського походження Марка Ротка. Однак світові відомі й інші випадки псування визначних творів мистецтва, скоєні за останні роки.

Приміром, картина голландського художника, яка є найвідомішим експонатом Державного музею в Амстердамі, вже тричі страждала від посягань вандалів.

Вперше картина ледь не була знищена в 1911 році, коли колишній корабельний кок напав на полотно з ножем, однак, на щастя, йому не вдалося прорізати щільне лакове покриття картини.

Значно пізніше, у 1975 році Вільгельм фон Райк декілька разів ударив картину ножем. За словами чоловіка, він зробив це за наказом Христа. Зрозуміло, фон Райк після скоєного вирушив на примусове лікування в психіатричну клініку. Полотно вдалося відновити, але сліди порізів помітні дотепер.

У 1990 пацієнт психіатричної лікарні, який опинився на волі, вилив на творіння Рембрандта сірчану кислоту. Однак працівники музею зреагували миттєво, нейтралізувавши дію сірчаної кислоти за допомогою води. Картину було врятовано.

А в 2007 році суд оштрафував художницю Рінді Сем родом з Камбоджі, яка поцілувала картину Сая Твомблі, виставлену в галереї Авіньйона у Франції. Після поцілунку на полотні залишився відбиток губної помади.

«Я просто її поцілувала. Цей поцілунок був актом любові, я ні про що інше не думала. Мені здалося, що художник мене зрозуміє», - виправдовувалася тоді жінка.

Суд змусив її виплатити компенсацію власникові картини в розмірі 1500 євро, 500 євро галереї, де цей витвір мистецтва виставлявся. Окрім того, жінка заплатила символічну компенсацію в розмірі 1 євро автору полотна.

Влітку минулого року в Королівській академії мистецтв у Брістолі було понівечено шестиметрову статую, створену британцем Деміеном Херстом. На неї нанесли графіті.

Ця статуя, яка знаходилася на балконі музею, важила 3,5 тонни, а її вартість складала близько 2,4 млн доларів. Статуя зображувала дівчинку з ящиком для збору пожертвувань, образ якої був запозичений з рекламної кампанії однієї британської благодійної організації. Якийсь невідомий вирішив залишити свій підпис на спідниці дівчинки.

Неодноразово зазнавала пошкоджень і статуя персонажа казки Ганса Крістіана Андерсена, яка є однією з найвизначніших пам'яток столиці Данії Копенгагена. Влада міста вже кілька разів планувала перенести статую на кілька метрів від берега вглиб моря, щоб зменшити часті напади варварів.

Так, статую двічі позбавляли голови – вперше це сталося в 1964 році, а згодом у 1998 році. В 2003 році "Русалочка" злетіла з постаменту через вибух. Статую кілька разів обливали фарбою, на неї накидали паранджу, а одного разу в руку «Русалоньці» вклали секс-іграшку.

«Мона Ліза» Леонардо да Вінчі є одним з найвидатніших творів мистецтва в цілому світі. Картину посилено охороняють, та це не завадило вандалам, які неодноразово робили напади на картину. Зараз полотно огородили куленепробивним склом, однак воно серйозно постраждало після того, як на нього було вилито кислоту.

В грудні 1956 року якийсь невідомий кинув у картину каменем, пошкодивши фарбу на лівому лікті "Мона Лізи".

У 1974 році невідома жінка забризкала безцінне полотно червоною фарбою з пульверизатора, протестуючи проти заборони музею відвідувати виставку інвалідам. Сталося це у Токіо. А три роки тому відзначилася росіянка, кинувши у творіння да Вінчі фарфорову чашку, куплену в сувенірній крамниці Лувру.

Загалом випадків такого варварства відомо чимало. Та все ж особливої уваги заслуговує творчість британського вуличного художника Бенксі, який малює графіті. Справа в тому, що його роботи нищать не психічно хворі чи протестуючі, а звичайні люди. Деякі з робіт вуличного художника були зафарбовані працівниками районних органів місцевого самоврядування або власниками будівель, більшість з яких і не підозрювали, що вартість багатьох робіт обчислюється тисячами фунтів.

Джерело: http://korrespondent.net

Інші новини розділу