Найдовшу промову світу виголосив півстоліття тому Фідель Кастро Автор: lesya · Опубліковано: 03.10.2012 12:29 · Розділ: Події у світі

Півстоліття тому, 26 вересня 1960 року, з трибуни 15-й Генасамблеї ООН у Нью-Йорку була виголошена промова, яка вважається найдовшою в історії цієї організації. Протягом чотирьох з половиною годин молодий кубинський прем'єр-міністр Фідель Кастро лаяв на всі лади американських імперіалістів, за що й потрапив до Книги рекордів Гіннесса.

Зазначимо, що саме в той час взаємини між США і Кубою були гірше нікуди. Американська влада зробили все, щоб перебування Кастро на території США було нестерпним. Що казати, їм це майже вдалося, однак не такий був Кастро…

Неприємності почалися одразу ж після прильоту кубинців. Спершу вантажники відмовилися розвантажувати багаж делегації. Згодом з'ясувалося, що рішенням американської влади було конфісковано всі кубинські літаки, які перебували на території США, в тім числі й літак, на якому прилетів Кастро. Прем’єр Куби змушений був повертатися додому на радянському Іл-18. Кубинці зняли номери в готелі «Шелборн» в центрі міста, однак після того, як поліція і мітингувальники взяли готель в облогу, власник закладу підняв плату «за турботу» так, що «барбудоси» вже не могли оплачувати своє перебування в готелі. Словом, американці відверто провокували Кастро, сподіваючись, що він сам покине країну.

Однак переможець Батісти ніколи не здався б без бою. Кастро буквально вдерся в кабінет Генерального секретаря ООН Дага Хаммаршельда і сміливо заявив, що якщо кубинцям не знайдуть помешкання, вони розіб'ють намети безпосередньо в сквері комплексу ООН. Помешкання одразу ж знайшлося в Гарлемі. Але й тут спокою Фіделю не давали.

Ось як описує ці події ветеран КДБ, керівник охорони Хрущова Микола Захаров: «Коли ми під'їхали до готелю «Тереза», навколо стояв п'ятитисячний натовп. Шум та крики були неймовірними. Хтось кричав: «Віват Кастро!», хтось: «Смерть Кастро!»... А поліцейські збилися в купу перед під'їздом і перекрила прохід».

Однак Фідель не залишився в боргу. Дорвавшись врешті-решт до трибуни, він усмак покомизився над американцями, змусивши їх протягом чотирьох з половиною години слухати ескапади на адресу США. «Куба ніколи не була незалежною республікою, - говорив він, - вона була колонією, в якій командував посол США... Тепер жодне іноземне посольство не керує нашим народом, а народ сам керує собою!». Окрім того, Кастро натякав, що СРСР наважиться застосувати ядерну зброю для захисту Куби. Хрущов з місця підтвердив слова Фіделя.

Такого зухвальства у США пробачити не могли - чого лише варті шістсот сорок спроб замаху на Фіделя. Згодом була спроба інтервенції на Кубу, потім - Карибська криза і багато іншого. А Фіделю прийшлися по душі такі довгі промови: він увійшов у смак і став говорити багато і часто. На 3-му з'їзді компартії Куби він говорив більше семи годин.

Втім, як виявилося, у Фіделя є конкурент. Міністр оборони Індії Крішна Менон у 1957 році виголосив у Раді Безпеки восьмигодинну промову, присвячену конфлікту у Кашмірі. Однак промову довелося перервати - Менон зомлів від знемоги, і його відвезли до лікарні. Прийшовши до себе, він повернувся і героїчно продовжив промову під наглядом лікарів.

А промову Фіделя було видано в СРСР окремою книжкою. Вона вмістилася на 64 сторінках.

Джерело: http://www.ekhoplanet.ru

Інші новини розділу