Вицвілий папірус розповідає про дружину Ісуса Автор: lesya · Опубліковано: 25.09.2012 11:41 · Розділ: Наука

Нещодавно на сторінках The New York Times з’явилася цікава стаття, у якій розповідається одна вельми неоднозначна історія. У ній розповідається про обривок папірусу, написаний коптською мовою у IV столітті. Його унікальність полягає в наявності однієї фрази, яку ви не зустрінете ніде в Писанні. Папірус було виявлено раніше, та лише недавно фахівцям з історії раннього християнства з Гарвардської школи теології вдалося встановити автентичність пам’ятки. Фраза говорить: "Ісус сказав їм: "Моя дружина...".

Вицвілий фрагмент папірусу завбільшки з кредитну картку. На одній його стороні чорнилом написано 8 рядків, які можна прочитати тільки під збільшувальним склом. Саме під рядком, в якому згадується "дружина Ісуса", знаходиться й друга провокативна фраза, щось на зразок: "Вона зможе бути моїм учнем", пише автор статті, опублікованої в газеті.

Дослідження проводила Карен Кінг. Виявлений папірус може оновити дебати про те, чи був одружений Ісус Христос та чи була в нього учениця-жінка. До речі, ці дискусії набувають особливої актуальності зараз, коли християни в цілому світі сперечаються про можливість жіночого священства та про кордон шлюбу.

При цьому Карен говорить, що знайдений фрагмент не можна вважати переконливим доказом того, що історичний Ісус і справді був одружений. Ймовірно, текст був написаний через декілька століть після новозавітних подій, тому й вся інша історично достовірна християнська література мовчить з цього приводу.

Вперше дослідниця дізналася про існування унікального папірусу з електронного листа, який їй прислав у 2010 році один приватний колекціонер, попросивши перекласти текст. Власник знахідки побажав залишити своє ім’я в таємниці.

Відомо лише, що колекціонер придбав папірус разом з іншими папірусами у 1997 році у попереднього власника, громадянина Німеччини. Документ являє собою обривок більшого документа, тому текст по краях відсутній. На думку спеціаліста з Нью-Йоркського університету Роджера Бегнелла, скоріше за все, це справа рук торговця, який вирізав фрагмент тексту, щоб підвищити його вартість.

При цьому у виданні зазначається, що Кінг не проводила радіокарбонного аналізу чорнила, яким написаний документ – такий аналіз може пошкодити знахідку. При цьому дослідниця має намір провести спектроскопічну експертизу, яка допоможе визначити приблизний вік знахідки за її хімічним складом.

У даному контексті дослідниця зазначила, що спробує переконати власника знахідки виступити відкрито для уникнення теорій змови. Адже вона не хоче мати нічого спільного з "Кодом да Вінчі": "Що б там не було, не кажіть мені, що Ден Браун був правий".


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.