Вірування і традиції, пов'язані з батіком Автор: lesya · Опубліковано: 20.09.2012 20:48 · Розділ: Цікаві факти

Останнім часом особливою популярністю користуються витвори мистецтва з батіку. Батік – це особлива техніка розпису тканин, якій характерні надзвичайна різнобічність, багатоплановість, таємничість, магічність, особливий дух і багато-багато іншого.

Історія виникнення батіку сягає корінням глибокої давнини. Одні історики твердять, ніби цей вид мистецтва зародився у Єгипті, інші переконують, що першовідкривачами стали перси; треті вважають місцем виникнення батіку Індію або Китай. Та як би там не було, найбільш майстерними у виготовленні батіку вважаються індонезійці.

Насправді існує близько трьох тисяч сюжетних варіантів батіку. Це і найрізноманітніші геометричні візерунки, і стилізовані зображення тварин, які є невід’ємною складовою життя та вірувань населення Індонезії.

Індонезійський батик (фото з picasaweb.google.com)
Індонезійський батик (фото з picasaweb.google.com)

Часто на тканині зображують рослини, предмети побуту та полювання. Особливою популярністю користується холодна зброя. Популярним сюжетом є також фігури ляльок тіньового театру ваянг. Вражає уяву і розмаїття барв – від строгих коричнево-синіх тонів до яскравих жовто-зелених кольорів.

Говорячи про цей вид мистецтва, неможливо оминути увагою особливу атмосферу, яку несуть в собі вироби з батіку. Справа в тому, що індонезійцям язик не повернеться назвати батік просто мистецтвом чи ремеслом. Ні, для них це щось значно більше, якесь таїнство, магія, здатна впливати на життя і долі людей.

В Індонезії жодна дівчина не могла вийти заміж до тих пір, поки вона власноруч не виготовляла батік для святкового обряду.

Індонезійці вірили, що батікове полотно здатне лікувати. За традицією, хворого тут накривають батіком, щоб допомогти організму боротися з недугою. Батіком вкривають тіла померлих, щоб забезпечити їм благополучний відхід у потойбіччя. Батікові шарфи, перекинуті через плече, стають колискою для немовлят.

Більше того, магічним є не лише сам батік, але й орнамент та колір виробу. Індонезійці переконані, що синя і коричнева барви спонукають власника виробу на благородні помисли та вчинки, темно-бордовий колір породжує в людини відчуття рішучості в служінні батьківщині; рожево-ліловий збереже красу і молодість.

В уявленнях яванців батік є жіночим началом, кинджал-кріс – чоловічим, а разом вони символізують єдність всього сущого...

Найстаріші зразки батіку можна побачити в храмах ХІІ століття. А в XVI столітті індійські й арабські купці, відвідавши острів Яву, понад усе прагнули придбати хоча б декілька відрізів батіку. Це було доволі складною справою, адже в ті часи виготовленням батіку займалися виключно дівчата з аристократичних родин та мешканки двору.

До речі, вироби з батіку високо цінуються в Індонезії і сьогодні, адже у них захована часточка душі самого народу.


Інші новини розділу