Маловідомі радянські листівки Автор: lesya · Опубліковано: 20.09.2012 18:58 · Розділ: Цікаві факти

Сьогодні, напевне, не знайдеш людини, яка б не знала, що таке листівки. І справді, листівки зараз можна побачити всюди, однак тепер на них покладена в основному рекламна функція. В давнину ж листівки використовувалися з іншою метою – вони служили для інформування народу і для розповсюдження даних, здебільшого політичних, релігійних, воєнних тощо.

І хоча історії відомі рукописні листівки, найбільших темпів розвитку листівки здобули після зародження книгодрукування. Хоча перші революційні листівки з’явилися в Німеччині під час селянської війни в період з 1524 по 1526 рік.

Використовувалися листівки і для передвиборної пропаганди. Цікавим є той факт, що ті, хто писав листівки, брали до уваги загальну безграмотність простого народу. Тому на перших листівках був відсутній текст – на них, як правило, зображували карикатури.

Радянські листівки (фото з vivovoco.rsl.ru)
Радянські листівки (фото з vivovoco.rsl.ru)

А перепустки в полон для солдатів супротивника завжди були найпопулярнішим видом листівок під час будь-якої війни. Тиражам таких листівок міг би позаздрити будь-який письменник.

Пропонуємо вашій увазі кілька маловідомих в наші дні радянських листівок, адресованих німецьким солдатам.

Одна з таких листівок інформувала німецьких солдатів про зимовий розгром військ Вермахту під Москвою. На зворотному боці можна було прочитати пароль російською мовою, призначений для солдатів, які вирішили здатися: «Прощай, Москва! Геть Гітлера!».

На іншій листівці на задньому плані було зображено тірольських партизанів часів Наполеона. На передньому плані красувався радянський партизан. А внизу - підпис: «Радянські селяни роблять те ж саме - б'ються за честь і свободу своєї батьківщини».

Ще одна листівка повідомляла німців про те, як добре їхнім співвітчизникам живеться в радянському тилу. А на іншій було написано: «Генерали не вмирають, вони здаються в полон. Робіть так само». Переконливий напис, що й казати.

Листівки не лише спонукали німецьких солдатів здаватися в полон, вони ще й мали на меті посварити Вермахт і Ваффен СС. Одна з них ілюструвала досить двозначний випадок: до дружини пораненого солдата в тилу пристає есесівець…

Серія листівок часів Великої Вітчизняної війни містила звернення мертвих до живих: «Мертві звертаються до живих. Товариші, де б ви не знаходилися - в окопі, в землянці, на посту, за вами невідступно будемо слідувати ми - тіні Сталінграда».

Як уже зазначалося вище, сьогодні призначення листівок змінилося. Їх використовують для реклами або привітань.


Інші новини розділу