5 буденних речей, які створювалися для Космосу Автор: lesya · Опубліковано: 10.09.2012 17:33 · Розділ: Цікаві факти

Виявляється, ми щодня використовуємо в побуті «космічні технології» - речі, створені спеціалістами NASA та іншими космічними агентствами. Ці інноваційні розробки торкаються найрізноманітніших сфер, а їхнє коріння ховається в космічних технологіях і розробках. Так, тільки NASA на сьогоднішній день є власником більше 6300 патентів. Ці чудові речі надзвичайно спрощують та покращують наше повсякденне життя.

1. Стійкі до подряпин лінзи. У 1972 році контактні лінзи почали виготовляти виключно із пластику: пластик сам по собі дешевший, прекрасно поглинає ультрафіолетове випромінювання та не схильний до осипання. І все було б чудово, якби фахівці не зіткнулися з черговою проблемою: пластикові лінзи з часом отримували численні подряпини.

Невидимі брекети
Невидимі брекети

В той час співробітники NASA розробили спеціальне покриття для захисту космічної техніки та скла шоломів астронавтів від космічного пилу. Компанія Foster Grant, виробник окулярів, спробувала використовувати це покриття при виготовленні контактних лінз. В результаті лінзи стали в десятки разів стійкішими до подряпин.

2. Невидимі брекети. Багатьом підліткам стає моторошно від однієї лише думки про носіння металевих дужок на зубах. Що тут говорити: видовище це доволі-таки не естетичне, однак деяким людям просто не обійтися без брекетів, якщо вони хочуть мати здорові та рівні зуби. Розробки NASA дозволили в 1987 році створити невидимі брекети.

Невидимі брекети виготовляють з напівпрозорого полікристалічного алюмінію (polycrystalline alumina), розробленого компанією Ceradyne спільно з NASA Advanced Ceramics Research з метою захисту інфрачервоних антен від ракет теплового наведення.

3. Наповнювач для матраців. Наповнювачі для матраців, які сьогодні використовуються більшістю компаній, були спершу розроблені для космічних місій. Піну з поліуретанового кремнію спочатку використовували для виготовлення крісел в космічних літаках. Такий наповнювач суттєво знижував вплив та тиск на астронавта на момент приземлення. Цей матеріал дозволяє рівномірно розподіляти вагу людини та тиск на її тіло. Піну використовують і сьогодні деякі літакобудівні компанії.

Більше того, цей матеріал стає сировиною для виготовлення деяких протезів, оскільки піна здатна зменшувати тертя між протезом і суглобами. Матеріал використовують для оббивки сидінь мотоциклів та навіть для пошиття костюмів гонщиків.

4. Спортивне взуття. На сьогоднішній день більшість спортивного взуття виготовляють за технологією взуття, яке носять космонавти. Це взуття, яка забезпечує вентиляцію.

Всередині 1980-х взуттєва компанія KangaROOS USA у співробітництві з NASA запатентувала тривимірну пінополіуретанову тканину Dynacoil. Тканина здатна розподіляти силу в ногах під час ходьби або бігу, вона також поглинає енергію від ударів об землю, допомагаючи легко відштовхуватися під час бігу, що значно спрощує сам процес тренування.

5. Інструменти на акумуляторах. Всередині 1960-х в процесі підготовки місії Аполлон NASA знадобився інструмент, який астронавти могли б використовувати для отримання зразків гірських порід та ґрунту на поверхні Місяця. Свердло мало бути легким, компактним і досить потужним, щоб рити глибоко на поверхні Місяця. Компанія NASA у співпраці з Black & Decker винайшла бурильну машину, яка працювала на батарейках і на магнітно-моторній системі. Згодом цей принцип почали використовувати і для виготовлення інших інструментів – фенів, пилососів тощо.

Джерело: http://mirnt.ru

Інші новини розділу