"Безмовній весні" виповнилося 50 Автор: lesya · Опубліковано: 10.09.2012 10:42 · Розділ: Екологія

Цими днями виповнилося 50 років з дня виходу гучної книги Рейчел Карсон «Безмовна весна», присвяченої наслідкам необдуманого застосування пестицидів. Саме стільки виповнилося й екологічному рухові, породженому цією працею.

Свого часу книга стала причиною запеклих дискусій, однак критикувати її можна лише в тому випадку, якщо ви зовсім не розумієте, в чому сенс попередження. І як би дивно це не звучало, багато хто цього сенсу не може зрозуміти досі.

Пестицид ДДТ шкодить ненародженим (фото з selhoznet.ru)
Пестицид ДДТ шкодить ненародженим (фото з selhoznet.ru)

«Безмовна весна» викликала неймовірний ажіотаж ще до свого виходу в світ. Три довгих уривка книги, опубліковані журналом «Нью-Йоркер» в 1962 році, призвели до того, що громадськість засипала Міністерство сільського господарства та інші відомства вимогами вжити відповідних заходів та не стояти осторонь. Люди були прикро вражені та просто обурені хімічною промисловістю та її могучими союзниками.

Згодом, коли «Безмовна весна» все-таки побачила світ, розпочалася справжня війна. Виробники пестицидів розпочали широкомасштабну кампанію по дискредитації книги та її автора. Бюджет цього заходу склав $ 250 тис.

На сторінках серйозних видань звеличували переваги пестицидів та їхню користь для здоров'я людини і виробництва продуктів харчування. «Безмовну весну» називали вкрай однобічним дослідженням. Журнал «Тайм» писав про «явну неспроможність» та «істеричність» книги, а саму Карсон ставили на одному рівні з органічними фермерами, дієтичними окультистами та противниками фторування води. За словами одного з виробників пестицидів, Карсон є учасницею змови з метою підриву американського сільського господарства та вільного підприємництва в інтересах Радянського Союзу та інших східноєвропейських сателітів.

За 50 років майже нічого не змінилося. По одну сторону барикад - вчені та любителі природи, по іншу - жорсткі прагматики з приватного сектора та їхні друзі в уряді.

Карсон і сьогодні звинувачують в тому, що вона хотіла смерті всьому людству, адже відмова від ДДТ не дозволить позбавитися від малярії. А в американському інституті підприємництва і сьогодні вважають, що якби не заборона ДДТ, малярії вже не було б.

Насправді Рейчел Карсон ніколи не закликала до заборони пестицидів, не заперечуючи корисності пестицидів для знищення комах, які переносять небезпечні захворювання. Проблема в тому, що людство довірило отруйні та сильнодіючі хімічні та біологічні речовини тим, хто поняття не має про їхню небезпеку. Люди піддаються впливові цих отрут без відома і згоди.

Слід зазначити, що в той час уникнути контакту з пестицидами було практично неможливо. Ці речовини розпилювали скрізь і в надмірних кількостях.

У США ДДТ (дуст) заборонили в 1972 році після того, як з’ясувалося, що він є причиною виникнення раку, сприяє народженню хворих дітей, змінює генетичну структуру людини, впливає на репродуктивні функції тощо. ДДТ здатен накопичуватися в жирових тканинах, отож при повторному впливі під час руху по харчових ланцюжках ефект кожного разу посилюється з непередбачуваними наслідками.

Джерело: http://science.compulenta.ru

Інші новини розділу