Авторитетний французький письменник похвалив Брейвіка: Норвегія його заслужила Автор: lesya · Опубліковано: 31.08.2012 17:06 · Розділ: Події у світі

Цими днями у Франції розгорівся скандал, викликаний висловлюванням відомого французького письменника Рішара Мілле. Так, літератор опублікував відгук на маніфест кривавого терориста Андерса Брейвіка, заявивши, що "Брейвік - це, без сумніву, те, на що Норвегія заслуговує". І поки колеги та знайомі письменника диву даються з приводу його нахабної витівки, журналісти гадають, чому ж видавець зважився випустити "Літературну похвалу Андерсу Брейвіку": так радикально, як Мілле, про норвезьку бійню не наважувалися говорити навіть ультранаціоналісти.

Письменник, однак, зазначив, що він не схвалює вчинку Андерса Брейвіка, який, нагадаємо, став убивцею 77 осіб, проте високо оцінив літературні здібності терориста, прочитавши від початку до кінця його маніфест під назвою "2083 - Декларація незалежності Європи". Більше того, Мілле похвалив норвежця за "крик ненависті до соціал-демократії, імміграції та мультикультуралізму".

У своїй публікації Мілле пише, що Брейвік, який глибоко проаналізував процес втрати європейської ідентичності, і є, власне, тим символом європейського розчарування.

Отож вчинок норвежця - це "в кращому випадку відкритий прояв нікчемного інстинкту європейського самозбереження", пише письменник.

Зрозуміло, що така заява письменника не змогла залишитися непоміченою. Думки літераторів з приводу вчинку Мілле розійшлися. Одні вважають, що він зовсім "втратив голову", і його вчинок є "політично небезпечним". Інші переконують, що сумнівні ідеї Мілле аж ніяк не псують його літературних якостей.

Видавець оди Брейвіку П'єр-Гійом де Ру пояснив ситуацію: "Цей текст може підійти під визначення памфлету, він загострює проблему. Це стара традиція, яка породжує суперечки, нехай навіть і таким грубим методом. В ситуації з Рішаром Мілле... Йдеться про великого письменника сучасності, тому й значимість питань, якими він задається, ще більша".

Стало також відомо, що після публікації "Літературної похвали Андерсу Брейвіку" видавництво, яке займалося книгами Мілле з "ідеологічними відхиленнями", може припинити співпрацю з письменником.

До речі, це вже не перша витівка письменника: навесні цього року Рішар Мілле написав іншу скандальну похвалу - на підтримку Башара Асада.

Рішар Мілле є автором більше 50 романів та удостоєний нагороди Французької академії за есе "Відчуття мови". За даними журналу Time, Мілле на сьогоднішній день є редактором у знаменитому видавництві "Галлімар", де він готував до видання романи, пізніше удостоєні Гонкурівської премії.

Джерело: http://www.newsru.com/

Інші новини розділу