Навіщо дощу запах? Автор: lesya · Опубліковано: 21.07.2012 15:35 · Розділ: Природа

Те, що людина здатна відчувати наближення дощу за декілька годин або навіть днів, відомо давно, однак конкретний механізм, завдяки якому все відбувається, протягом тривалого часу залишався загадкою. І ось лише недавно виявилося, що насправді таких механізмів багато.

Один з основних запахів, які відповідають за так зване «відчуття дощу», провокується озоном. Незначне поколювання в ніздрях, різкий пронизливий запах - все це викликане електричними розрядами, які насичують атмосферу там, де б'ють блискавки. І навіть якщо блискавок там, де ви знаходитеся, ще нема, вітер здатний переносити озон на чималу відстань.

Petrichor potpourri, ще одна ознака дощу, з’являється пізніше. Коли перші краплі падають на суху землю, з неї піднімаються волатильні речовини - у сільській місцевості це ефірні масла рослин, продукти гниття залишків рослинності та листя, у міській - нафтопродукти, частки асфальту, бітуму та поверхнево-активні рідини.

Геосмін, третій компонент «запаху дощу», з'являється після перших сильних крапель: орошений ґрунт виділяє речовину геосмін, яка знаходиться на невеликій глибині. Ця органічна сполука й формує запах землі. Виробляється вона в основному синьо-зеленими водоростями і актиноміцетами.

Дощ пахне
Дощ пахне

Однак чому наш нюх так виразно налаштований на дощові запахи?

Тут теж є декілька причин: ефірні масла, що піднімаються в повітря краплями дощу, приваблюють комах-запилювачів, які бурхливо розмножуються якраз після настання дощів, та й після дощу комахам найпростіше запилювати рослини, оскільки вони не втрачають надміру вологи під час польоту.

Інший елемент – геосмін - допомагає деяким тваринам в їхньому повсякденному існуванні. Геосмін допомагає верблюдам в пустелі знаходити воду.

Однак не лише верблюди знаходять воду за «запахом дощу». Антрополог Діана Янг з Університету Квінсленда в Австралії провела низку спостережень за аборигенами Західної пустелі. Виявляється, вони запасають певні кількості рослинних масел і тваринних жирів, які при змішуванні дають подібний запах. Перед початком сезону дощів аборигени намазуються цією сумішшю - на знак радості з приводу того, що дощі приведуть до них дичину (ему і кенгуру), перетворивши рівнину з червонуватої пустелі в милий оку зелений простір.

Окрім того, запах таких духів стійко асоціюється з фундаментальним значенням опадів для життя аборигенних народів пустелі.

Джерело: http://science.compulenta.ru

Інші новини розділу