Операція, яка завершилася 300% летальним результатом Автор: lesya · Опубліковано: 14.07.2012 08:26 · Розділ: Медицина

З історичних джерел відомо, що декілька століть тому головним показником майстерності хірурга вважалася швидкість. Від того, з якою швидкістю діяв ескулап, залежав шанс щасливого завершення операції. Це й зрозуміло, адже якщо пиляти ногу занадто довго та без анестезії, не говорячи вже про те, що рани взагалі не вміли дезінфікувати, пацієнт помирав від больового шоку. Зрозуміло, що в плані швидкості, з якою хірурги в минулому орудували своїми інструментами, були свої рекордсмени. Однак скоріше за всіх інших орудували шотландець Роберт Лістон.

Операція Лістона (фото з vaishumahavj.blogspot.com)
Операція Лістона (фото з vaishumahavj.blogspot.com)

Народився він у 1794 році, а помер у 1847. Роберта називали «найшвидшим ножем у Вест-Енді» - він міг ампутувати ногу за дві з половиною хвилини. Однак далеко не всі пацієнти виживали після операцій - скоріше, навпаки. Тоді люди намагалися триматися від лікарів подалі, і не дарма. Гангрена найчастіше розвивалася після відвідин хірурга – про необхідність стерилізації інструментів та ран тоді й мови не було. Однак саме Лістон був одним з перших, хто почав застосовувати ефір для анестезії.

За всю свою практику Лістон провів декілька знаменитих операцій. Одна з них була надзвичайно «ефективна» - лікареві вдалося досягти 300% смертності серед присутніх. Ось список його рекордів.

За чотири хвилини Лістон видалив 45-фунтову пухлину в промежині пацієнта, яку той возив перед собою на тачці.

Одного разу Лістон посперечався з іншим лікарем. Предметом суперечки була червона пульсуюча пухлина на шиї хлопчика. Лікарі намагалися зрозуміти, що це - нарив або аневризма сонної артерії? «Ха! - вигукнув Лістон нетерпляче. - Звідки у такої молодої людини аневризма?» Роберт вихопив ніж з-під плаща та полоснув ним хлопчика по шиї. Господар дому, в якому все відбувалося, описав подальші події: «Артеріальна кров бризнула на всі боки, і хлопчик впав». Пацієнт помер, однак його артерія збереглася до цього часу - на неї можна подивитися в музеї патологій при госпіталі Юніверсіті-коледжу.

Найгучнішою операцією, проведеною Лістоном, стала ампутація ноги, яку лікар провів з рекордною швидкістю – за дві з половиною хвилини. Однак в пориві ентузіазму лікар відрізав нещасному ще й мошонку.

Після ампутації пацієнт помер від гангрени в лікарні. Окрім того, під час операції Лінстон відшматував пальці молодому асистентові, який згодом також помер від гангрени. А ще лікар зачепив ножем одяг одного зі спостерігачів, який уявив собі, що ніж пропоров його наскрізь. В результаті бідолаха помер від страху. Цій операції довелося стати єдиним випадком в історії, коли хірургічна операція завершилася 300% смертельним результатом.

Джерело: http://opa.kg/

Інші новини розділу