Фобії прискорюють старіння Автор: lesya · Опубліковано: 13.07.2012 23:33 · Розділ: Наука

Нещодавно вчені з’ясували, що жінки з фобіями за молекулярними показниками є старішими, ніж їхні ровесниці, у яких фобій немає. В такому передчасному старінні дослідники звинувачують психологічний стрес, який вкорочує теломери, тим самим зістарюючи клітини.

На сьогоднішній день існує сила-силенна різноманітних фобій, і кожен з нас може назвати кілька найвідоміших, на зразок клаустрофобії чи арахнофобії. Мабуть, немає такого предмета чи такої ситуації, з якими б не був пов'язаний якийсь різновид панічного ірраціонального страху. Фобії є явищем досить поширеним: за статистикою, приблизно 8% американців страждають принаймні однією фобією.

Фото з сайту dnevniki.ykt.ru
Фото з сайту dnevniki.ykt.ru

Психологічний стрес, викликаний фобіями, ясна річ, позначається на здоров'ї. Для перевірки цього твердження дослідники з Лікарні Бригама при Гарвардському університеті у США взяли зразки крові більш ніж у п'яти тисяч жінок у віці від 42 до 69 років. Результати проведеного аналізу крові зіставлялися з даними психологічного тестування. З'ясувалося, що жінки з фобіями були приблизно на шість років старшими свого віку (у молекулярному плані).

У статті, опублікованій в PLoS ONE, дослідники стверджують, що сполучною ланкою між фобіями і прискореним старінням можуть виступати теломери. На них автори роботи звернули особливу увагу. Ці кінцеві фрагменти хромосом призначені для захисту генетичної інформації від пошкоджень під час поділу клітини. З віком теломери стають коротшими, в результаті чого ризик пошкодження важливих генів суттєво зростає. Скорочення теломери можна прискорити окислювальним стресом та запаленнями. Через це короткі теломерні ділянки підвищують ризик серцевих, онкологічних та нейродегенеративних захворювань, особливо в похилому віці.

Психологічний стрес, за версією вчених, якраз стає причиною запальних і окислювальних пошкоджень теломер. Однак, за словами авторів дослідження, прямих доказів зв'язку стресу з довжиною теломер немає. Отож на даний час результати дослідження є одним з можливих пояснень того, як стрес може скорочувати життя, - хоча й доволі правдоподібним.

За твердженням спеціалістів, найбільше схильні до стресу жінки середнього та постбальзаківського віку: саме в цей час загострюються турботи з приводу старіння. Можливо, візит до психотерапевта та прийом антифобійних заспокійливих засобів допоможе їм зберегти якщо не молодість і красу, то хоча б здоров'я.

Джерело: http://science.compulenta.ru

Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.