Птахи "бачать" північ та південь за допомогою токсичної речовини Автор: Вікторія · Опубліковано: 25.06.2009 10:37 · Розділ: Природа

Супероксид - токсична речовина, яка ушкоджує клітини організму і здатна викликати складні захворювання, грає ключову роль в здатності птахів відчувати магнітне поле Землі та розрізняти північ і південь, стверджують Клаус Шультен (Klaus Schulten) з університету Ілінойса та Ілля Соловйов з Франкфуртського університету імені Гете.

Вчені зазначають, що їх відкриття сталося випадково. Соловйов не знав про токсичність супероксиду - іона молекули кисню, в одному з атомів якої є "зайвий" електрон - і використовував його в біохімічній реакції за участю білка криптохрому, який міститься в очах птахів.

Криптохром - це рецептор синього світла, який є в клітинах деяких рослин, в очах птахів та інших тварин. Раніше Шультен припустив, що цей білок грає ключову роль в здатності птахів відчувати магнітне поле, що було згодом підтверджене експериментами. На його думку, магнітне поле впливає на реакції з криптохромом. Інші дослідники вважали, що "партнером" в такій реакції можуть бути молекули кисню.

Коли Соловйов заявив, що супероксид виявився відповідною речовиною для реакції, Шультен спочатку не повірив. Проте потім він зрозумів, що організм має безліч механізмів для нейтралізації шкідливої дії цієї речовини, і в низьких концентраціях супероксид дійсно здатний примусити біохімічний компас птахів працювати досить ефективно.

Джерело eco.rian.ru


Інші новини розділу