Драми науки: фатальна помилка Коха Автор: lesya · Опубліковано: 02.07.2012 08:26 · Розділ: Наука

Вчені такі ж люди, як і ми, тому їм також властиво помилятися. З єдиною хіба що різницею – іноді їхні помилки можуть мати фатальні наслідки для людства в цілому. Яскравим прикладом такої похибки є використання туберкуліну - препарату, рекомендованого самим Робертом Кохом.

Роберт Кох, знаменитий мікробіолог, протягом свого життя відкрив безліч збудників небезпечних захворювань, серед яких і збудник туберкульозу, бактерію Mycobacterium tuberculosis, яка пізніше отримала назву "палички Коха". Сталося це у 1882 році, в час, коли туберкульоз був однією з найпоширеніших недуг, яка безжально косила населення країн Європи.

Одного разу Кох помилився (фото з shkolazhizni.ru)
Одного разу Кох помилився (фото з shkolazhizni.ru)

Розгадавши природу захворювання, Кох активно включився в пошуки ліків від цієї страшної недуги. Вчений шукав сироватку, яка могла б впоратися з даним захворюванням, не розуміючи, однак, того що вона повинна була містити відповідні антитіла, які, зауважимо, почали вивчати аж півстоліття по тому.

І ось у 1890 році вчений створив речовину туберкулін. Він отримав її наступним чином - для початку він нагрів колонії туберкульозних збудників, а згодом «розтовк» їх. З утвореної суміші вчений відігнав рідину, почавши використовувати її в експериментах на тваринах.

Тварини видужували, але препарат викликав у них надзвичайно сильну алергічну реакцію, зумовлюючи високу смертність - до 20%. Але Кох вирішив, що ліки цілком годяться для використання. І дарма. Вже перші спроби лікувати людей туберкуліном привели до жахливих результатів - препарат викликав у хворих важкі отруєння. Однак лікарі, сліпо вірячи кожному слову авторитетного Коха, продовжували приписувати ліки пацієнтам, вважаючи їхні скарги побічним ефектом. Та після кількох місяців використання туберкуліну стало зрозуміло, що препарат токсичний і використовувати його не можна.

І тут за справу взявся Рудольф Вірхов – знаменитий патологоанатом, який вирішив дослідити зміни, що відбулися в організмі піддослідних тварин після використання туберкуліну. В результаті вчений дійшов невтішних висновків: препарат токсичний, і застосовувати його не можна.

Однак туберкулін не зник – його до сьогодні використовують в медицині. Щоправда, не для лікування, а для діагностики туберкульозу - цей препарат ліг в основу реакції Манту, яка є одним із найефективніших способів виявити захворювання на ранніх стадіях, коли симптоми хвороби ще не проявилися.

Джерело: http://news.students.ru

Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.