Капітолійська вовчиця виявилася середньовічною підробкою Автор: lesya · Опубліковано: 28.06.2012 01:11 · Розділ: Наука

Символ Риму - бронзова скульптура вовчиці в натуральну величину з немовлятами Ромулом та Ремом - виявився майже на 1700 років молодшим за саме місто.

Капітолійська вовчиця (фото з abhus.com)
Капітолійська вовчиця (фото з abhus.com)

Спеціальне дослідження проводилося під керівництвом Лучо Кальканьїле з Університету Саленто. В його рамках було проведено радіовуглеводний аналіз статуї, в результаті якого виявилося, що скульптуру було відлито в 1021-1153 роках. Про це було оголошено на спеціальному заході в Капітолійському музеї, де на сьогоднішній день зберігається вовчиця.

Знаменита Капітолійська вовчиця (Lupa Capitolina) стала експонатом музею в 1471 році. Її подарував папа Сикст IV. Бронзова композиція є своєрідним втіленням міфу про Ромула та Рема, яких мати залишила у кошику неподалік вод Тібру. Немовлята не загинули – їх вигодувала вовчиця.

До цього часу вважалося, що скульптуру виготовили в етруській майстерні в VI-V століттях. Авторство приписувалося майстру на ім’я Вулка з міста Вейі. Ця скульптура прирівнюється до інших символів Риму: Колізею, Собору Святого Петра та фонтану Треві. Капітолійська вовчиця була одним з улюблених творів мистецтва Беніто Муссоліні, який вважав себе засновником Нового Риму. Більше того, італійські фашисти брали з собою вовчицю, вирушаючи на підкорення чужих земель.

До речі, історики давно встановили, що бронзові скульптури Ромула та Рема були додані в епоху Відродження, однак до цього часу ні в кого не викликав сумнівів той факт, що саму вовчицю виготовили в глибоку давнину.

І лише у 1997 році реставратор Анна Марія Каррубі звернула увагу дослідників на те, що вовчицю відлили як єдине ціле. Як відомо, таку техніку застосовували в середні віки, тоді як у давнину відливали окремі частини, які потім спаювали. Таким методом користувалися і древні греки, а пізніше його перейняли етруски та римляни.

Для того, щоб покласти край усім сумнівам, було проведено мас-спектрометрію та радіовуглецевий аналіз, які показали з точністю до 95,4%, що скульптура була виготовлена в XI-XII століттях.

Однак це могла бути копія етруського оригіналу - на схожість з етруськими творами вказував ще у вісімнадцятому сторіччі німецький мистецтвознавець Йоганн Йоахім Вінкельман, який звернув увагу на особливості хутра вовчиці.

Джерело: http://science.compulenta.ru/68

Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.