Рок-музика пробуджує у нас тваринні інстинкти Автор: lesya · Опубліковано: 19.06.2012 11:45 · Розділ: Музика

Вчені твердять, що рок-музика хвилює нас тому, що відтворює ефект первісних сигналів тривоги, «пробуджуючи в нас тварин».

В результаті дослідження виявилося, що несподівані та різкі зміни в частоті й висоті звуку збуджують ті ж емоційні механізми, що й сигнали, якими тварини попереджають один одного про небезпеку.

Так, коли тварини видають сигнал тривоги, через їхній голосовий апарат з високою швидкістю проходить великий об'єм повітря, породжуючи при цьому дисонанс, який привертає увагу інших тварин, викликаючи у них відповідну емоційну реакцію.

Рок пробуджує в нас тварин (фото з сайту musicvideo.ucoz.ua)
Рок пробуджує в нас тварин (фото з сайту musicvideo.ucoz.ua)

Від аналогічних звукових моделей - приміром, від «спотвореної» версії гімну США, яку знаменитий електрогітарист Хендрікс виконав у 1969 році в Вудстоку, - у нас біжать мурашки по шкірі. А все тому, що ми природою запрограмовані реагувати на дисонанс.

Аналогічна дія музичного супроводу, який використовується у фільмах жахів. Приклад - верескливий саундтрек до сцени в душі з «Психозу» Альфреда Хічкока.

Окрім того, за словами дослідників, сильні емоції, які викликає дисонансна музика, зазвичай пов'язані не з позитивними, а з негативними відчуттями – на зразок страху чи смутку.

У даному контексті автор дослідження доцент Каліфорнійського університету у Лос-Анджелесі Грег Брайант (Greg Bryant) зазначив: «Наші результати допомагають пояснити, чому дисонанси рок-н-ролу так впливають на людей - вони пробуджують в нас тварин».

«Талановиті композитори інтуїтивно розуміють, яка музика зможе навіяти страх, хоча й не знають чому. Але вони зазвичай не розуміють, що експлуатують вироблену в нас еволюцією схильність хвилюватися та переживати негативні емоції при певних звуках».

Вчені вирішили перевірити свою теорію, створивши декілька 10-секундних оригінальних музичних фрагментів, частина яких була стандартною та емоційно нейтральною, а частина починалася в «легкому стилі», раптово переходила до дисонансів.

Студентам-добровольцям давали слухати обидва типи композицій. Учасники експерименту визнали другий тип більш вражаючим та зарядженим негативними емоціями.

На другому етапі експерименту ті ж музичні фрагменти змонтували з емоційно нейтральними відеороликами, на яких люди просто прогулювалися або пили каву.

Фрагменти показали іншій групі добровольців, які не визнали дисгармонійну музику більш хвилюючою, однак назвали її більш негативною.

Джерело: http://gazetasng.ru

Інші новини розділу