Дослідники виявили прихований сенс в картинах Ван Гога Автор: lesya · Опубліковано: 19.06.2012 08:41 · Розділ: Наука

Вивчаючи спадщину великого Ван Гога, вчені відшукали в його картинах прихований зміст. Як виявилося, творчість голландського постімпресіоніста мала міцне науково-популярне підґрунтя. Картини митця допомагають вченим вивчати різноманітні природні феномени.

А нещодавно творчістю Ван Гога зацікавилися генетики. Так, у знаменитій серії художника «Соняшники» можна побачити досить-таки дивні квіти. Зазвичай квітка соняшника має темний круг, обрамлений великими золотими пелюстками. На картинах художника центральний диск квітки захований під розкуйовдженою темно-помаранчевою порослю. Донедавна вважалося, що такі квіти - фантазія генія. Та виявилося, що він зобразив мутацію, яка іноді вражає соняшник. Такого висновку дійшли недавно вчені з Університету Джорджії.

Для того, щоб отримати соняшник, такий, як на картинах митця, генетики вирішили схрестити звичайний соняшник з таким, який наполовину зазнав мутацій, тобто центральний диск якого був не дуже «кошлатим». Такі рослини ще могли давати потомство, на відміну від зображених на картині. В результаті схрещення вчені й отримали знамениті соняшники.

Вся справа тут в мутаціях в гені HaCYC2c, який проникає в усі тканини рослини, перетворюючи її в кошлату і безплідну.

І це ще не все: одного разу фахівці НАСА, милуючись картиною Ван Гога «Зоряна ніч», раптом зрозуміли, що щось схоже вже раніше бачили - у себе в лабораторіях, на своїх комп'ютерах. І згодом фахівці виявили схожість між цим полотном та моделлю НАСА океанічних течій.

Модель НАСА була збудована в рамках наукового проекту, який займався вивченням ролі океану в майбутніх сценаріях зміни клімату.

А трохи раніше Ван Гогом зацікавився американський астроном з Техаського університету на ім’я Дональд Олсон. Вчений звернув увагу на картину «Схід Місяця». На полотні багровий Місяць виглядав з-за вершини гори, кидаючи навкруги зловісне червоно-помаранчеве світло. Можливо, це був схід Сонця, і художник просто переплутав, думали мистецтвознавці. Однак Олсон з'ясував, що картина була написано 12 липня 1889 року. Саме в той день Вінсент лежав у психлікарні в Сан-Ремо. І картину писав там.

«Це була так звана «місячна ілюзія», - говорить астроном. - Оптична ілюзія, при якій розмір Місяця виглядає в півтори рази більшим тоді, коли він знаходиться низько над горизонтом, ніж тоді, коли світило знаходиться високо в небі.

Астроном також пояснив і появу дивних тіней під горою. Ван Гог писав картину за два заходи - починав увечері, а закінчував вранці. Отож Місяць був висхідним увечері, а тіні під горою з'являлися тому, що їх відкидало висхідне вранці Сонце.

Джерело: http://news.students.ru

Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.