Вся правда про "Матч смерті" Автор: lesya · Опубліковано: 24.05.2012 12:45 · Розділ: Спорт

В історії радянського футболу збереглася легенда про так званий "Матч смерті", зіграний в окупованому Києві у 1942 році. Говорили, що після матчу всі члени київської команди «Старт» були розстріляні нацистами за те, що обіграли з розгромним рахунком німецьку команду зенітників Flakhelf. На згадку про цю гру на Київському стадіоні імені Лобановського навіть було встановлено монумент.

І лише після розпаду Радянського Союзу колишні гравці змогли розповісти правду. Владлен Путистін, син одного з київських гравців Михайла Путистіна, якому тоді було 8 років, добре пам'ятає цей матч: "Я не помітив жорстокості у грі. Матч був досить напруженим, це так. Подейкували, ніби комусь ноги відбили - я цього не бачив. На фотографії видно, що вони знялися після матчу, і всі виглядають добре. В принципі, матч пройшов нормально."

Більшість гравців команди були заарештовані через декілька місяців після матчу. На той час вони працювали на київському хлібозаводі № 1, на якому сталася диверсія. Футболістів звинуватили у причетності.

"18 серпня їх заарештували, - згадує Владлен Путистін. - Батько розповідав, як все відбувалося. Під'їхала машина на хлібозавод. Їм сказали: "такий-то такий-то виходь!". І повезли всіх у Гестапо. Там мій батько просидів 23 дні."

Валентин Щербачов - один із перших українських істориків і журналістів, який спробував об'єктивно описати події того періоду. Книга вийшла під назвою "Ностальгія за радянським футболом". В ній автор аналізує міф про "Матч смерті".

"Насправді цього "Матчу смерті" не було. Була просто серія ігор, в якій кияни незмінно перемагали, в результаті чого в серпні 1942 року новопризначений комендант Києва заборонив грати у футбол, щоб не дискредитувати німців в очах мешканців окупованого міста."

«Німці знали, що команда "Динамо" належала до структур НКВД, розуміючи, що футболістів залишили тут для диверсій. Гравців допитували кожного в окремій камері. Та коли німцям не вдалося довести, що гравців залишили для підпільної роботи, їх відправили в концтабір», - розповів Путистін.

"На той час в команді було лише троє справжніх динамівців: Трусевич, Клименко та Комаров, - пояснив Щербачов, - інші гравці належали до інших клубів. І коли під час війни вони потрапили до Києва, деякі з них стали членами "Динамо". І якщо "Динамо" була командою НКВД, то "Старт" був просто київською збірною."

"Тоді було заарештовано дев'ять осіб - в таборі їх розбили на три групи. Одну групу одразу розстріляли, - додав Путистін, - до другої групи потрапили Тютчев, Путистін та Комаров. А Гончаренко та Свиридовський ремонтували взуття за межами табору."

За трагічним збігом обставин, всі загиблі гравці - Трусевич, Клименко, Коротич і Кузьменко - в різний час грали за "Динамо". Та їхня смерть ніяк не пов'язана з результатами матчу. Спортсменів навіть звинувачували у співпраці з гестапо, однак ці питання так і залишаються нез’ясованими.

Джерело: http://gazetasng.ru

Інші новини розділу

 • Як підготуватися до походу в басейн

  Як підготуватися до походу в басейн · Jane Holiday · 10.07.2017 13:00

  Плавання вважається одним із самих приємних способів кардіонавантаження. Воно дозволяє досягти найрізноманітніших результатів: підвищити пружність шкіри та тонус м'язів, відновити втомлені зв’язки після фізичних навантажень, натренувати серцевий м'яз і відчути себе здоровим. Якщо ви ще не пробували ходити в басейн, але вирішили розпочати, то ця стаття саме для вас.


 • Як правильно стрибати на скакалці

  Як правильно стрибати на скакалці · lesya · 13.11.2016 14:31

  На думку багатьох, стрибки через скакалку - це дитяча забава, залишена в дитинстві, не належить до серйозних тренувань. Та скептикам варто знати, що вправи зі скакалкою, особливо в поєднанні з бігом, плаванням, їздою на велосипеді, забезпечують чудове кардіо-навантаження. Та при цьому важливо розуміти, як правильно використовувати цей фітнес-інструмент.


 • Буковель - центр гірськолижного спорту в Україні

  Буковель - центр гірськолижного спорту в Україні · Марина Левицкая · 29.10.2016 18:53

  Навіщо їхати в Куршавель, коли у нас є власний гірськолижний курорт Буковель? Звичайно, можна відпочивати і там, і там. Але в своїх Карпатах треба побувати обов'язково: розчарування не буде точно.


 • Катання на роликах: всі "за" і "проти"

  Катання на роликах: всі "за" і "проти" · Марина Левицкая · 28.06.2016 21:25

  Сьогодні все більше сучасних людей обирають активний відпочинок на свіжому повітрі. Катання на роликах - найулюбленіший спосіб проведення вільного часу як серед молоді, так і серед дорослих.


 • Як віддати дитину на футбол?

  Як віддати дитину на футбол? · Марина Левицкая · 12.06.2016 18:09

  Футбол – улюблена гра мільйонів хлопчаків, яка розвиває фізичні дані, розумові та комунікаційні здібності, загартовує характер та вчить думати, грати в команді та взаємодіяти з іншими гравцями.