Старий чи новий рік? Автор: Lussilda · Опубліковано: 14.01.2009 12:25 · Розділ: Цікаві факти

Сьогодні в Україні та деяких постсоціалістичних країнах святкують Старий Новий рік. Традиція відзначати Старий Новий рік в ніч з 13 на 14 січня виникла на наших теренах в 1918 році, коли в УНР та Росії було введено григоріанський календар.

Перехід на григоріанську систему літочислення в Європі відбувся ще в 16 столітті за наказом Папи Римського Григорія XIII. В Португалії, Польщі Італії, Франції та Іспанії після 4 жовтня 1582 року відразу настало 15 жовтня. Але вкінці 1583 року на Константинопольському соборі пропозиція Григорія XIII не була прийнята, як така, що не відповідає канонічним правилам святкування Великодня.

У Росії декретом Раднаркому григоріанський календар введено в 1918 році, згідно з яким після 31 січня 1918 року наступало 14 лютого 1918 року. В Українській Народній Республіці григоріанське літочислення ввели на засіданні Малої ради в Коростені 16 лютого 1918 року, цей день став вважатися як 1 березня 1918 року.

Більшість православних церков не прийняли григоріанський календар, тож і далі користуються юліанським календарем (старим стилем).

Цікаво, що запровадити новий календар, який тепер називають юліанським, могли в Єгипті ще за 200 років до Цезаря. Як повідомляє сайт «Кореспондент», німецькі та єгипетські археологи знайшли в дельті Нілу гранітну пам’ятку, на якій вирізьблено здравицею на честь фараона Птолемея III (ІІІ століття до н.е.). З тексту, який написано давньогрецькою мовою і продубльовано демотичним та ієрогліфічним письмом, зрозуміло, що в 238 році до н.е. фараон видав спеціальний декрет, згідно з яким кожний четвертий рік подовжувався на один день, таким чином виходив високосний рік, що містив 366 діб замість звичних 365. Але цей декрет не прижився. І аж через два століття до неї повернувся Юлій Цезар, котрий усе-таки зумів довести реформу до завершення й виправив відставання людства в часі. Таким чином і виник юліанський календар.


Інші новини розділу