Лев Толстой проповідував цнотливість, однак любив секс та частенько сварився з дружиною Автор: lesya · Опубліковано: 07.05.2012 13:06 · Розділ: Культура

«Коли звучить ім'я Толстого, весь літературний світ повинен схиляти коліна», - пише журналіст The Daily Mail у своїй рецензії на нове видання книги "Толстой" відомого англійського письменника-біографа Е.Н.Уілсона.

Автор рецензії вважає, що російського письменника Льва Толстого можна було б без докорів сумління назвати Шекспіром у прозі, якби не той факт, що він ні в гріш не ставив Шекспіра. Чи це була заздрість, чи егоїзм, чи свідома сліпота? Скоріше, усього потрохи. За словами рецензента, Толстой це якась неймовірна суміш геніальності з божевіллям. Нагадаємо також, що біографію Льва Толстого, написану Е.Н.Уілсоном, перевидають вдруге: її перше видання здобуло заслужені похвали та було удостоєно премій.

У передмові до своєї книги Уілсон зайвий раз наголосив на величезному значенні Льва Толстого, яке нітрохи не потьмяніло до сьогодні. За словами автора, без Толстого не було б ні Ганді, ні Мандели, ні єпископа Туту, ні Солженіцина. Тут ідеться не про Толстого-прозаїка, а про Толстого-дисидента, релігійного реформатора, який засуджував аристократію царської Росії.

На думку автора рецензії, Льюїса, Вілсон - ідеальний біограф: по-перше, він сам пише романи, отож прекрасно ознайомлений з тяжкою працею прозаїків, по-друге, його перу належать біографії Ісуса Христа і Святого Павла - основоположників тієї релігії, яку Толстой і проповідував. "Найцікавіша частина книги - ерудований аналіз так званих християнських принципів Толстого", - переконаний автор.

За окремими даними, після написання "Анни Кареніної" Толстой відчув, що списався. Отож він вирішив жити за Євангелієм, відмовившись від багатства, що стало причиною запеклих суперечок з дружиною Софією, яка відстоювала благополуччя дітей.

"Чим більше Лев Толстой намагався дотримуватися принципів пацифістського вчення Христа, тим шаленішим ставало його сімейне життя. В релігійних трактатах він не так переслідував християнство, як намагався звернути християнство в толстовство", - пише автор. Вілсон описує всю цю суперечливість постаті геніального письменника, справедливо відзначаючи її абсурдність.

Більше того, Толстой називав інтимні стосунки гидотою, хоча, помирившись із Софією, частенько вступав з нею в статеві взаємини, результатом чого була одна вагітність за іншою.

Чим більше фактів біографії Толстого випливає назовні, тим загадковішою постаттю він видається. Автор статті запитує, чому такий талановитий чоловік витрачав час дарма, намагаючись лагодити взуття? Навіщо було піддавати рідних, яких він понад усе любив, таким мукам во ім'я Ісуса? Навіщо проповідувати абсолютну цнотливість, на яку він був у принципі не здатний? Навіщо, приміром, було радити знаменитому Чехову не писати п'єс? Автор рецензії зізнається: якщо б йому довелося вибирати, чиїми творами пожертвувати, він без вагань розлучився б з книгами Толстого, але аж ніяк не Чехова.

Джерело: http://inopressa.ru/

Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?