Полотно Мунка "Крик", яке напророчило жахи ХХ століття, продадуть з молотка Автор: lesya · Опубліковано: 04.05.2012 16:00 · Розділ: Культура

Картину "Крик", написану норвезьким експресіоністом Едвардом Мунком, продадуть з молотка. Полотно виставлять на аукціоні Sotheby's у Нью-Йорку, і воно може увійти до числа найдорожчих творів мистецтва, повідомили в аукціонному домі.

"Насправді дуже важко назвати істинну ціну шедевра. Та лише тричі в історії вартість творів мистецтва переходила кордон в 100 мільйонів доларів. Напевно, на сьогоднішній день це і є вартість справжнього шедевра", - говорить співголова ради директорів Sotheby's Девід Норман.

На думку фахівця, полотно такого рівня продадуть не менше, ніж за 80 мільйонів доларів. Нагадаємо також, що ціновий рубіж в 100 мільйонів доларів у третьому тисячолітті подолали лише два полотна Пабло Пікассо та скульптура роботи Альберто Джакометті.

Картина Мунка на сьогоднішній день належить норвезькому мільярдеру Петтеру Олсену, батько якого - Томас Олсен - був сусідом, другом і покровителем Мунка.

Він придбав картину, написану в 1895 році, в самого художника. Ця версія "Крику" є однією з чотирьох, створених митцем. До цього часу її ніколи не виставлялася на ринок і ніколи не показували публіці. Три інших версії «Крику» входять до складу колекцій норвезьких музеїв.

На скромній рамці «Крику» художник написав: «Я йшов по дорозі з друзями. Сідало сонце. Небо стало криваво-червоним. Мене охопила неймовірна туга. Я стояв смертельно втомлений на тлі темної синяви. Фіорд та місто повисли у вогненних язиках полум'я. Я відстав від друзів. Тремтячи від страху, я почув крик природи».

«Картина звернена до колективного несвідомого. Якої національності ви б не були, переконань чи віку, вам хоча б раз у житті доводилося стикатися з таким же екзистенційним почуттям жаху, особливо в цей вік насильства і саморуйнування, коли кожен бореться за виживання», - говорить Девід Норман.

Спеціаліст вважає, що полотно Мунка стало пророчою роботою, яка передбачила минуле століття з двома світовими війнами, голокостом, екологічними катастрофами та ядерною зброєю.

Зауважимо також, що тема життя та смерті пронизувала творчість Мунка, який протягом життя боровся з тяжкою формою депресії, заледве переживши в ранньому дитинстві смерть сестри.

"Хвороба, безумство та смерть - чорні ангели, які стояли на сторожі моєї колиски та супроводжували мене протягом всього життя", - писав Мунк в автобіографії.

Роботи художника, наскрізь пронизані відчуттям страждання, були визнані "дегенеративними" в нацистській Німеччині і заборонені. Однак бізнесмену Олсену вдалося врятувати полотна Мунка від знищення.

Сімейство Олсен, яким належить дім Мунка в Хвідстені, має намір виручені від продажу полотна кошти витратити на облаштування музею художника, арт-центру та готелю. Меморіал повинні відкрити вже наступного року з нагоди 150-річчя з дня народження експресіоніста.

Джерело: http://thttp://www.epochtimes.ruhenewsit.ru/

Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?