Вираження емоцій залежить від культурних особливостей Автор: lesya · Опубліковано: 20.04.2012 10:55 · Розділ: Наука

У знаменитій книзі Чарльза Дарвіна «Вираження емоцій у людей і тварин», яка побачила світ у 1872 році, йшлося про те, що всі люди на нашій планеті сприймають емоції однаково. До такого висновку вченого підштовхнув наступний факт: якщо б емоції були рисами культурними, то вони обов'язково б різнилися в різних культурах та народностях. Приміром, посмішка в одного народу означала б щось зовсім інше, ніж в інших народів. А оскільки це зовсім не так, то виходить, що міміка є вродженою, а не набутою характеристикою людини.

Емоції в азіатів
Емоції в азіатів

Вирішивши перевірити, чи гіпотеза, висунута Дарвіном, має під собою наукове підґрунтя, психолог з університету Глазго (Великобританія) разом з колегами вирішили провести експеримент, в рамках якого створили комп'ютерну модель облич представників двох рас - азіатів та європейців. За допомогою спеціальної програми піднімаючи та опускаючи куточки рота, звужуючи і розширюючи очі, дослідники створили 4800 різних зображень. Далі групі добровольців запропонували переглянути фотографії та визначити вид емоцій (Дарвін виділяв шість видів емоцій), а також оцінити інтенсивність тієї чи іншої емоції за 5-бальною шкалою.

Зауважимо також, що під час експерименту піддослідних розділили на дві групи. До першої увійшли виключно вихідці зі Східної Азії, які мінімально контактували із Заходом та приїхали сюди зовсім недавно. До другої – контрольної – групи увійшли виключно представники європеоїдної раси.

За словами спеціалістів, в тому випадку, якщо емоції є універсальними, то одному й тому ж виразу обличчя учасники експерименту приписали б однакові емоції. Але цього не сталося.

Так, група, до якої увійшли азіати, однозначно визначила тільки усмішку - емоцію, яка передає радість, тоді як іншим виразам облич добровольці приписували різні емоції, описані Дарвіном. Натомість учасники другої групи майже однаково розподілили всі 4800 облич на шість груп.

З результатів експерименту випливає, що так званий дарвінівський набір емоцій не в силі відобразити базові емоції, характерні для азіатів. Окрім того, результати дослідження дозволяють зробити висновок, що велику роль в міміці людей відіграє саме культура, і азіати, на відміну від європеоїдів, по-різному сприймають міміку.

Джерело: http://www.km.ru/

Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.