Надмірна стерильнісь небезпечна для здоров'я дітей Автор: lesya · Опубліковано: 28.03.2012 11:23 · Розділ: Медицина

Не переборщіть зі стерильністю (фото з malecha.org.ua)
Не переборщіть зі стерильністю (фото з malecha.org.ua)

Нещодавно групі дослідників вдалося з’ясувати цікавий факт: виявляється, якщо організм людини постійно перебуває в стерильних умовах, то в ньому підвищується рівень агресивних імунних клітин, які з часом починають атакувати власні тканини організму.

І справді, в медицині є один відомий парадокс: для того, щоб вирости здоровою, дитина повинна пройти «випробування брудом». Тобто без якогось зовнішнього ворога наш імунітет розвивається неправильно. Стерильні умови, у яких росте дитина, не дають імунній системі познайомитися з патогенами. Врешті-решт імунітет починає атакувати власні клітини організму замість відсутніх зовнішніх патогенів. Отож у дітей, які виросли у чистому оточенні, зростає ризик виникнення аутоімунних захворювань, таких як астма або запалення кишечника.

Зовсім недавно група вчених з Гарварду (США) підтвердила цю гіпотезу. В рамках дослідження вчені вирощували дві групи мишей: одні росли в звичайних умовах, інші - в стерильних. У мишей другої групи придушили також всю симбіонтну мікрофлору. Далі у тварин обох груп провокували розвиток астми та неспецифічного виразкового коліту. І виявилося, що стерильним мишам захворіти було набагато легше, ніж решті учасників експерименту. Справа в тому, що в легенях та кишечнику Стерильних мишей виявили значну кількість інваріантних нормальних клітин-кілерів (iNKT), які беруть участь у ліквідації пошкоджених, хворих та заражених вірусами клітин організму. Деколи вони атакують здорові тканини.

Отож виходить, що бактерії пригнічують ріст цих клітин. Якщо ж мікроби в організм не потрапляють, кількість iNKT-клітин зростає, що виливається в аутоімунні розлади. І що найгірше: в дорослому віці нічого не зміниш, адже лише в ранньому дитинстві вони можуть обмежити зростання iNKT-клітин.

Вченим навіть вдалося виявити білок, який опосередковує взаємодію між бактеріями та імунними клітинами. Це сигнальний білок CXCL16, який в нашому організмі синтезується епітеліальними клітинами. У стерильних мишей рівень цього білка сильно підвищувався.

Джерело: http://e-news.com.ua

Інші новини розділу