Вчені навчилися керувати спогадами Автор: lesya · Опубліковано: 26.03.2012 12:30 · Розділ: Наука

Вчені з усього світу вже протягом тривалого часу намагаються з’ясувати, як влаштована наша пам’ять. І справді, чому певні епізоди з нашого життя запам’ятовуються краще, а інші – гірше, та чи існують в нашому мозку цілком матеріальні структури, де зберігаються конкретні образи та емоції?

За нашу пам'ять відповідає низка мозкових структур, серед яких головна роль відводиться гіпокампу. Однак залишається нез’ясованим запитання, як саме розподілена пам’ять у цих структурах? Чи вона дифузно розмазана по всіх нервових клітинах, чи розставлена по конкретних поличках?

Перші дані на користь систематичності пам’яті були отримані ще на початку двадцятого століття. Так, саме тоді канадський нейрохірург Уайлдер Пенфілд виявив, що стимуляція певної зони всередині гіпокампу призводить до раптового пригадування якогось епізоду з минулого. А тепер вчені знайшли ще одне підтвердження цієї теорії.

Так, група дослідників з Массачусетського технологічного інституту (США) навчилися керувати активністю різних генів за допомогою фоточутливих білків. В якості піддослідних вчені використовували мишей. Спершу вони визначили, які саме нейрони в гіпокампі миші активізуються, коли тварина потрапляє в нове оточення, підшивши до них ген світлочутливого родопсину ChR2. До клітин з гібридними генами підводилися оптоволоконні нитки.

Нейрони мише, пофарбовані в різний колір
Нейрони мише, пофарбовані в різний колір

Далі мишей впускали в клітку, де їх злегка било струмом. Тварини запам'ятовували небезпечне оточення і згодом, навіть опинившись у безпечній клітці та піддавшись світловому імпульсу в гіпокампі, т поводилися так, ніби їх посадили в клітку з електричною підлогою. Світло активовувало білки в нейронах, які запам'ятовували небезпечне оточення, тому миші «напружувалися»: в тварин активувалися спогади, яких насправді бути не мало, адже вони стосувалися іншого, небезпечного приміщення.

Таким чином, пам'ять записується в конкретні клітинно-молекулярні осередки, отож якщо навчитися ними управляти, то з’явиться можливість модифікувати і моделювати пам'ять, стираючи те, що було, та записуючи те, чого не було.

Іншій групі вчених з Інституту Скріппса (США) вдалося створити у мишей синтетичну пам'ять. Вчені поміщали тварин в клітку певного кольору та запаху. Миші запам'ятовували оточення, далі їх пересаджували в іншу клітку, іншого кольору та запаху, в якій тварин піддавали дії електричного струму.

За звичних обставин гризуни розрізняли дві клітки, боячись тільки «електричного» приміщення. Однак після того, як мишам у другій клітці вводили речовину, яка вибірково активувало нейрони, що запам’ятали першу клітку, тварини починали боятися ще й першої, безпечної, клітки.

Джерело: http://science.compulenta.ru/

Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.