«Пердіти гордо!» - зухвале есе Бенджаміна Франкліна Автор: lesya · Опубліковано: 05.03.2012 13:18 · Розділ: Культура

Знаменитий політичний діяч, талановитий дипломат, вчений, винахідник, журналіст та видавець Бенджамін Франклін, один з лідерів війни за незалежність США, свого часу написав книгу з досить-таки зухвалою назвою «Пердіти гордо». Відомо, що в той час Бенджамін проживав у Франції, де працював послом США. І саме там він вирішив написати есе про метеоризм – це було у 1780-х.

Есе адресоване науковцям Королівської Академії наук Брюсселя. Ознайомившись з науковими працями того періоду, Франклін дійшов висновку, що, замість того, щоб займатися справді цікавими та корисними напрямками в науці, вчені витрачають свій час і, що важливо, державні кошти на безглузді, часом і зовсім непрактичні та претензійні наукові роботи.

Франклін був стриманим і скромним (фото з aiesec.te.ua)
Франклін був стриманим і скромним (фото з aiesec.te.ua)

«Дорогі колеги! – звернувся до науковців Франклін. - Хочу звернути вашу увагу на таку важливу та не вивчену досконало тему, як походження запахів кишкових газів, які виділяються людиною, а також вплив різних продуктів харчування на кінцевий склад цих газів».

Щоправда, есе так і не було опубліковане, однак воно збереглося в листах, відправлених Франкліном друзям.

І незважаючи на таку досить-таки нескромну назву есе, в житті Бенджамін Франклін був дуже стриманим і скромним. Він в усіх життєвих ситуаціях намагався дотримуватися тих життєвих принципів, які диктувала йому власна совість. Ось декілька чеснот, які, як вважав Франклін, незамінні на шляху до моральної досконалості.

Стриманість: їсти так, щоб не переїсти, пити, щоб не сп'яніти.
Мовчання: говорити можна тільки те, що може принести користь або тобі, або комусь іншому; пустих балачок слід уникати.
Порядок: кожна річ повинна мати своє місце, кожне заняття – свій визначений час.
Рішучість: вирішуй робити те, що слід зробити; і неухильно виконуй те, що вирішив.
Ощадливість: гроші витрачати слід лише на благо собі чи іншим.
Працьовитість: не витрачай часу дарма; завжди знаходь собі якусь корисну справу.
Щирість: нікого не обманюй, навчися мислити справедливо.
Справедливість: намагайся нікому не зашкодити, не чинити несправедливостей та не забувай про добрі справи, які входять в число твоїх обов'язків.
Помірність: варто всіляко уникати крайнощів.
Чистота: не слід допускати тілесної нечистоти; дотримуйся охайності в одязі та помешканні.
Спокій: не варто хвилюватися через дрібниці та з приводу якихось неминучих випадків.
Цнотливість.
Скромність: в житті варто наслідувати Ісуса і Сократа.

Джерело: http://shkolazhizni.ru http://opa.kg

Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?