Втомилися від нападів поганого настрою? В пригоді стане нова наука про емоції Автор: lesya · Опубліковано: 27.02.2012 14:56 · Розділ: Психологія

Нещодавно світ побачила нова книга з психології під назвою "Емоційне життя вашого мозку" (The Emotional Life of Your Brain). Автори книги Річард Дж. Девідсон і Шерон Беглі (Richard J. Davidson, Ph. D., and Sharon Begley) запевняють, що насправді люди реагують на одні й ті ж життєві події нестандартно, по-різному. "Чому одна людина доволі швидко оговтується після розлучення, а інша божеволіє від розпачу? Чому після звільнення з роботи хтось швидко знаходить собі якесь інше заняття, а його рідний брат все життя відчуватиме себе невдахою?" - запитують автори. На це питання повинна відповісти спеціальна наука - "нейробіологія емоцій".

За словами Девідсона, ця наука – не що інше, як індивідуальний емоційний стиль, сукупність емоційних реакцій і адаптивних дій, які різняться за своїм характером, інтенсивністю та тривалістю. За твердженням авторів видання, "емоційний профіль" кожного з нас унікальний, як і відбитки пальців чи обличчя.

Емоції керуються мисленням (фото з сайту blog-o-kino.ru)
Емоції керуються мисленням (фото з сайту blog-o-kino.ru)

Вчені провели низку експериментів, які й дозволили їм дійти подібного висновку. В рамках дослідження було проведено сканування, на основі результатів якого вчені простежили зв’язок між емоційним стилем людини та шістьма компонентами, з яких він складається, з характерними закономірностями діяльності головного мозку.

І виявилося, що всупереч науковим "прописним істинам", емоційний стиль обумовлений також діяльністю відділів мозку, які відповідають за пізнання, мислення та логіку, твердить Девідсон. До цього часу вважалося, що емоції – це щось нице, звірине, оскільки вони нібито повністю обумовлені діяльністю тих відділів мозку, які ріднять нас з тваринами. Вчений твердить: "Ви можете змінити свій емоційний стиль, систематично вправляючи свій розум".

Виявляється, що здатність швидко придушити в собі горе, обурення чи якісь інші негативні емоції зумовлена діяльністю передлобної частини мозку, яка відповідає за мислення. Стійкість до негативних емоцій асоціюється з активнішою роботою лівої частини передлобної області. В емоційно врівноваженої людини активність цього відділу мозку може в 30 разів перевищувати активність цього ж відділу в людини, емоційно нестійкої.

Більше того, ліва частина передлобної частки головного мозку людини інгібує мигдалеподібне тіло мозку - відділ, у якому зазвичай і виникають негативні емоції. І чим більше в мозку аксонів, які пов'язують передлобну частку з мигдалеподібним тілом, тим легше людина оговтується від негативних емоцій. Цей механізм дозволяє мислячому мозку успішно заспокоїти нашу чутливу душу.

Автори твердять, що навіть у дорослої людини мозок пластичний, тому ці механізми можна розвинути. Ось тільки підхід до кожного повинен бути індивідуальним. Так, приміром, у Гарварді фахівці провели експеримент: випробовувані уявляли, як грають правою рукою якусь п'єсу на роялі, і вже через тиждень відділ рухової кори, який відповідає за функціонування пальців правої руки, збільшився в обсязі. Отож для самоудосконалення необхідно виконувати певні вправи для мозку.

Джерело: http://inopressa.ru

Інші новини розділу