Мухи ненавидять зебр Автор: lesya · Опубліковано: 24.02.2012 20:58 · Розділ: Природа

Забарвлення зебр рятує їх від хижаків
Забарвлення зебр рятує їх від хижаків

Нещодавно вчені з’ясували, чому зебри полосаті. Виявляється, своїм чорно-білим забарвленням вони завдячують тому, що саме воно здатне відлякувати мух-кровопивць. Відповідне дослідження проводилося спільно спеціалістами з Угорщини та Швеції, а результати роботи були опубліковані у виданні Journal of Experimental Biology.

Вчені насамперед вирішили з'ясувати, який саме тип забарвлення коней приваблює кровосисних комах. Спершу спеціалісти встановили, що чим темніше забарвлення тварин, тим більше воно приваблює мух. Причина цьому - те, що темні коні здатні горизонтально відбивати поляризоване світло. А мух, за твердженням фахівців, якраз і приваблюють плоско поляризовані хвилі світла. У випадку з білим забарвленням поверхня тіла коня відбиває неполяризоване світло. Неполяризовані світлові хвилі коливаються у всіх площинах, а це відштовхує комах, які значно менше дошкуляють світлим коням.

Після того, як вчені встановили, що мухам більше до вподоби темне забарвлення коней, їм (вченим) стало цікаво, чи прийдуться комахам до душі смугасті чорно-білі зебри – поєднання кольору, приємного мухам, та забарвлення, яке їх відштовхує. В рамках експерименту вчені виготовили спеціальні дошки, які пофарбували в різні типи кінських забарвлень. Далі їх намастили клеєм, який не давав мухам відлетіти. Результати дещо здивували вчених: дошка, пофарбована в зебру, зібрала найменше мух, менше навіть, ніж біла дошка, яка відображала виключно неполяризовані хвилі. Для того, щоб переконатися у достовірності отриманого результату, вчені створили тривимірні моделі коней з різним забарвленням. І знову здивуванню вчених не було меж: чому мухи не сідають на зебр, чорні смуги яких відображають поляризовані хвилі світла.

До речі, таке незвичайне забарвлення зебр рятує їх не тільки від мух. Смуги на боках зебри, які імітують ребра грудної клітки, вводять в оману лева, якого навряд чи привабить позбавлений м'яса скелет. З великої відстані стадо нерухомих зебр виглядає як якась рідкісна рослинність савани. Силует цієї тварини легко ховається у високій траві. А в тіні мімоз чи акацій розчленоване забарвлення зебри зливається з плямами світлотіні. А коли зебра скаче галопом, то тут уже спрацьовує оптична ілюзія, яка перетворює тварину в таку собі пляму, позбавлену форми.

Джерело: http://www.vokrugsveta.ru

Інші новини розділу