Знайдено портрет Шопена, таємно написанмй в'язнем Освенціма Автор: lesya · Опубліковано: 22.02.2012 21:16 · Розділ: Цікаві факти

Цими днями професор Ягеллонського університету в Кракові, Польща, Олександр Скотніцкій цілком випадково в своїх архівах виявив портрет знаменитого на увесь світ польського композитора та піаніста Фредеріка Шопена, написаний в'язнем фашистського концтабору Освенцім.

Акварель завбільшки з аркуш із зошита виконана польським в'язням концтабору Мечиславом Кощельняком. А написав він портрет знаменитого композитора десь у 1942 році. Повідомляється, що саме в цей час нацистське начальство концтабору замовило художнику серію портретів німецьких та австрійських композиторів. Щоправда, замовлення на портрет забороненого фашистами Шопена Кощельняк не отримував, однак вирішив створити акварель таємно.

В'язень написав портрет таємно (фото з сайту pda.investigator.org.ua)
В'язень написав портрет таємно (фото з сайту pda.investigator.org.ua)

Створені художником портрети висіли на стінах бараку, де грав табірний оркестр та куди нацисти водили делегації міжнародних гуманітарних організацій, показуючи, що для ув'язнених у таборі, мовляв, існує "культурна програма".

Користуючись відносною свободою, Кощельняк зробив також близько кількох сотень замальовок олівцем, зобразивши окремі моменти повсякденного життя концтабору, більшість з яких були знищені разом з табірним архівом незадовго до наступу Червоної Армії, яка звільнила Освенцім в січні 1945 року. Хоча декілька малюнків Кощельняка дійшли до наших днів. Сьогодні вони виставлені в музеї на території колишньої фашистської "фабрики смерті".

Як вдалося врятувати портрет Шопена, невідомо. До архіву професора Скотніцкого акварель потрапила з рук одного з ветеранів організації колишніх в'язнів Освенціма. І хоча на портреті не було підпису художника, фахівці у верхньому кутку виявили дві букви МК та дату написання, які є свідченням того, що саме Мечислав Кощельняк був автором акварелі.

До речі, представники музею в Освенцімі та музею Фредеріка Шопена у Варшаві вже заявили про те, що не проти були б, якби портрет Шопена став частиною їхніх експозицій.

Джерело: http://www.newsru.com/

Інші новини розділу