Дитяче оповідання Джеймса Джойса опинилося в центрі скандалу Автор: lesya · Опубліковано: 13.02.2012 12:24 · Розділ: Культура

Цими днями в Ірландії у світ вийшло оповідання для дітей, написане знаменитим письменником Джеймсом Джойсом, яке ніколи раніше не публікувалося. Однак представники Фонду Джеймса Джойса в Цюріху заявили, що ніякої згоди на публікацію книги не давали, назвавши саму публікацію "грубим порушенням".

Оповідання вийшло під назвою "Кішки Копенгагена" (Cats of Copenhagen), і воно є своєрідним "молодшим братом" іншого оповідання під назвою "Кішка та диявол". «Кішки Копенгагена» були написані Джойсом в листі до свого онука в 1936 році. У центрі оповідання - місто Копенгаген, у якому все не так, як здається.

Джеймс Джойс з сім'єю
Джеймс Джойс з сім'єю

За словами представників видавництва Ilthys Press, яке й займалося виданням книги, згідно із законодавством твори Джойса є суспільним надбанням, тому закон про обмеження авторських прав на них не розповсюджується.

До речі, лист, у якому й виявили оповідання, до Фонду Джеймса Джойса в Цюріху потрапив з рук зведеного брата онука Джойса Ганса Янке.

Представники фонду заявили, що дозволили дослідникам творчості письменника ознайомитися зі змістом листа, однак ніяких прохань щодо публікації книги вони не отримували. "Нас дуже засмутило те, що копію листа Джойса, написаного в 1936 році, використали для публікації", - говорять представники Фонду.

У відповідь на всі звинувачення представниця видавництва Herbert of Ithys заявила: "Всі неопубліковані твори Джеймса Джойса з 1 січня 2012 року вважаються громадським надбанням. Більше того, видавництво таких робіт, як "Кішки Копенгагена", цілком законне і обґрунтоване, тому будь-яка спроба обмежити вільне розповсюдження цього оповідання є незаконною та просто негідною". За словами жінки, будь-яка спроба Фонду "відстояти свої права на публікацію творів, які є суспільним надбанням, є безглуздою. Тим більше, що публікація книги – це не комерційний проект, а, радше, данина тому Джойсу, якого знали мало, - хорошому сім'янинові та прекрасному оповідачеві".

Натомість представник Фонду Фріц Шенн висловив упевненість, що, незважаючи на закон про те, що твори Джойса є суспільним надбанням, ще належить визначити, чи закон про авторські права розповсюджується на невидані твори автора, чи ні.

До речі, книга вийшла невеликим тиражем – всього 200 примірників з ілюстраціями. А вартість книги коливається в межах від 300 до 1200 євро.

Джерело: http://www.bbc.co.uk/

Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?