Вчені «воскресили» бактерій Автор: Вікторія · Опубліковано: 17.06.2009 09:40 · Розділ: Цікаві факти

Вчені знайшли та повернули до життя бактерій, які пролежали більше 120 тисяч років під 3-кілометровою товщею гренландського крижаного щита. Організми витягнутої форми, що вже отримали назву Herminiimonas glaciei, мають всього 0,9 мікрона довжини і 0,4 мікрона товщини та схожі на примітивні форми життя, що існують на інших планетах, вважають вчені.

Дослідникам було потрібно сім місяців для інкубації мікробів в лабораторних умовах при температурі два градуси Цельсія і ще 4,5 місяців при температурі п'ять градусів Цельсія. За цей час вони розмножилися, сформувалися в невеликі колонії фіолетово-коричневого забарвлення та стали помітними неозброєним оком.

На думку доктора, Дженніфер Лавленд-Кюртзе, та її колег з Пенсільванського університету, саме невеликі розміри H. glaciei (що в декілька десятків разів менші від кишкових паличок E.coli), дозволили їм вижити в екстремальних умовах. Крім того, мініатюрність дала можливість бактеріям ефективніше використовувати вкрай обмежені поживні речовини.

Автори дослідження вважають, що такі істоти можуть складати основу всієї біосфери на інших планетах, так само, як це відбувається на Землі, а тому вивчення подібних «екстремофілів» може пролити світло на те, які форми життя, існують в інших частинах Сонячної системи.

«Екстремально холодні умови існування - найбільш вірогідне середовище, в яких може існувати життя на інших планетах. Низькі температури можуть забезпечити збереження білків, нуклеїнових кислот і цілих клітин протягом мільйонів років. H. glaciei - один з небагатьох офіційно описаних надмініатюрних видів бактерій і перший вид, виявлений під товщею гренландського льоду.

Вивчення цих бактерій може пояснити, яким чином клітини можуть виживати при температурах аж до мінус 56 градусів Цельсія, низькому вмісті кисню, нестачі поживних речовин, високому тиску і в обмеженому просторі», - вважає Лавленд-Кюртзе. Незважаючи на те, що мікроорганізми H. glaciei не становлять загрозу для людини, їх розміри дозволяють їм проникати крізь бактеріальні фільтри, що використовуються в медицині для стерилізації рідин.

Джерело segodnya.ua


Інші новини розділу