Сто років боротьби з наркоторгівлею Автор: lesya · Опубліковано: 30.01.2012 20:14 · Розділ: Пам'ятні дати

Цими днями виповнюється рівно 100 років з моменту підписання першого міжнародного договору про боротьбу з незаконною торгівлею наркотиками. Отож як все відбувалося на самому початку?

Сьогодні ні в кого не викликає здивування, чому уряди країн співпрацюють один з одним у питаннях припинення наркоторгівлі. Однак 100 років тому держави практично не цікавилися цією проблемою, і наркотики перетинали кордон без будь-яких перешкод.

Ситуація змінилася з підписанням Міжнародної опіумної конвенції. Договір підписали країни, серед яких була й Росія: вони зобов'язувалися докласти всіх зусиль для того, щоб зупинити торгівлю опіумом, морфієм і кокаїном.

Одне століття тому найбільш непримиренну позицію щодо наркотиків займали Сполучені Штати. Однак Великобританія у 1912 році підписала конвенцію вкрай неохоче. До речі, саме ця проблема лягла в основу книги Майка Джея "Володарі мрій: наркотики в XIX столітті" (Emperors of Dreams: Drugs in the Nineteenth Century).

Тоді британську владу більше цікавила проблема алкоголю, а двоїстість позиції британців стосовно опіуму була зрозумілою: у XIX столітті країна намагалася зберегти опіумну торгівлю, поклавши край спробам Китаю обмежити імпорт наркотиків у країну.

Зауважимо, що до вживання опіуму в середині XIX століття ставилися зовсім не так, як зараз. Тоді опіум та кокаїн вільно продавалися в аптеках, як, зрештою, і миш'як.

А два століття тому опіум був звичайнісіньким вантажем у британських портах. До опіуму зі Смірни ставилися так, як до олії з Ліворно та гороху з Гданська.

У Британії наркотики були легальними
У Британії наркотики були легальними

Більше того, наближені британської королеви Вікторії замовляли опіум у придворного аптекаря. Подейкували, що сама королева вживала кокаїн разом з молодим Уїнстоном Черчіллем. А британський прем'єр-міністр Вільям Гладстоун полюбляв додавати опіум до чаю чи кави перед тим, як виступати з важливими промовами.

Далі мода змінилася, і на зміну опіуму прийшов кокаїн. В результаті навіть знаменитий Шерлок Холмс робить собі ін’єкції "семивідсоткового кокаїну" для прояснення свідомості. Холмс на той час був типовим виразником думки, що кокаїн створений спеціально для "чутливих інтелектуалів", яким необхідне постійна енергетичне живлення.

Натомість у США кокаїн асоціювався з вуличною злочинністю, тому Вашингтон наполягав на підписанні міжнародного договору. Та навіть конвенція не змусила британський уряд втручатися в особисте життя людей, які вживали кокаїн або опіум.

І лише згодом, коли наркотики у Британії почали пов’язувати з китайським кварталом та проституцією, ситуація дещо змінилася. Це відбувалося якраз під час першої світової війни, і уряд країни прийняв тимчасовий закон про заборону кокаїну та опіуму.

Далі газети повідомили про смерть від передозування молодої актриси Біллі Карлтон. Через два роки від передозування кокаїном померла інша молода жінка, танцівниця Фріда Кемптон.

"Вікторіанську Британію заполонив опіум, але насправді ніхто не палив його притонах. Купити опіум можна було в аптеці у вигляді в'язкої рідини, - пише Джей. - Опіумні притони здебільшого були літературними вигадками, а слава про них йшла, скоріше, від Шерлока Холмса чи робіт Оскара Уайльда".

Дивно, але договір 1912 виявився дійсно ефективним, і в Британії ситуація була під контролем поліції. Однак кардинальні зміни у ставленні західного суспільства до наркотиків відбулося після Другої світової війни.

"Бейбібумери стали першим поколінням, яке було глобальним споживачем наркотиків, - пише Джей. - Люди несподівано почали їздити в Марокко, щоб покурити гашиш, або ж шукали зв’язків з далекобійниками, які вживали амфетамін".

Джерело: http://www.bbc.co.uk/

Інші новини розділу

 • Сьогодні світ відзначив Міжнародний день пива

  Сьогодні світ відзначив Міжнародний день пива · lesya · 07.08.2015 23:05

  Сьогодні світ відзначає незвичне свято - Міжнародний день пива (англійською International Beer Day). Свято є неофіційним, але за вісім років свого існування воно нбуло небувалого розмаху, перетворившись з невеликого фестивалю на масштабне дійство, яке святкують на п’яти континентах.

  Міжнародний день пива, за уже усталеною традицією, відзначають в першу п’ятницю серпня. А засновником дійства став Джесс Авшаломов, один власник бару в американському місті Санта-Круз. Літній період Джесс вибрав тому, що, по-перше, на вулиці стоїть спека, тож і кухоль прохолодного напою любителі пива вип’ють залюбки, по-друге, серпень є досить віддаленим від інших пивних свят. І щоб не було забагато алкоголю, він вирішив відсвяткувати День пива у серпні.

  Вперше цю дату відзначили у 2007 році в місті Санта-Круз, штат Каліфорнія. Вже через чотири роки цей невеликий містечковий фестиваль став міжнародним святом, що відзначалося в ста тридцяти восьми містах двадцяти трьох країн світу. Ще рік по тому дійство охопило двісті сім міст у п’ятдесяти країнах.


 • Сьогодні світ відзначає День шоколаду

  Сьогодні світ відзначає День шоколаду · lesya · 11.07.2014 13:55

  Усі дівчата, які, дбаючи про власну фігуру, змушені відмовлятися від улюблених шоколадних ласощів, сьогодні мають повне право себе потішити довгоочікуваними солодощами – в цей день, одинадцятого липня, світ відзначає Всесвітній день шоколаду. Свято вже досить немолоде, адже його заснували французи ще в 1995 році.


 • У Москві вшанували Володимира Висоцького

  У Москві вшанували Володимира Висоцького · kseniya_www · 01.08.2013 20:21

  25 липня виповнилося 33 роки з дня смерті легендарного артиста, поета і музиканта Водимира Висоцького. У Москві ця дата була відзначена Днем пам’яті.


 • Сьогодні у світі відзначають День таксиста

  Сьогодні у світі відзначають День таксиста · lesya · 22.03.2013 13:54

  Сьогодні всі водії таксі відзначають своє професійне свято - 22 березня у світі традиційно святкують Міжнародний день таксиста.


 • В Італії відзначили День дерева

  В Італії відзначили День дерева · lesya · 22.03.2012 16:27

  Вчора, 21 березня, в Італії відзначили День дерева. Це свято, яке традиційно відзначають в Італії, є символом оновлення та єднання людини з природою.