У Хорватії виявлено найдавнішу астрологічну таблицю Автор: lesya · Опубліковано: 19.01.2012 15:54 · Розділ: Наука

В одній із хорватських печер з видом на Адріатичне море вчені виявили одну з найдавніших астрологічних таблиць, за якими визначають долю людини в залежності від дати народження. Виявлена дошка зі слонової кістки, вік якої перевищує дві тисячі років, збереглася не вся. Вдалося знайти лише тридцять фрагментів з вигравіруваними знаками Зодіаку в греко-римському стилі.

За словами фахівців, до наших днів дійшло безліч гороскопів античності - на папірусах, стінах тощо, однак всі вони не такі давні, як хорватська знахідка.

Печера Спіл добре відома археологам. Ще у 1999 році тут розпочалися розкопки секції, яка виявилася заблокованою ще близько двох тисяч років тому. Ймовірно, печеру свого часу запечатали римляни, щоб позбавити місцевих борців за незалежність надійного притулку. Вчені виявили широкий низький прохід завдовжки майже в десять метрів.

Археологи достеменно не знають, як дошка потрапила до печери та де її виготовили. Як відомо, наука астрологія виникла у Вавилоні десь в середині першого тисячоліття до н. е., поширившись згодом по всьому Східному Середземномор'ю. Вона здобула шалену популярність, особливо в елліністичному Єгипті. Саме там сформувався той астрологічний стиль, який використовують і сьогодні.

Дошка виготовлена зі слонової кістки
Дошка виготовлена зі слонової кістки

Вчені провели спеціальний радіовуглецевий аналіз, в результаті якого виявилося, що слоновій кістці, з якої була виготовлена дошка, близько 2 200 років. Однак в ті часи слонова кістка цінувалася дуже високо, тому могла зберігатися протягом багатьох десятиліть, перш ніж її використали для створення дошки. Шматочки слонової кістки було прикріплено до плоскої (ймовірно, дерев'яної) основи.

З історії відомо, що на території сучасної Хорватії тоді жили племена іллірійців, які активно взаємодіяли з грецькими колоніями та були повноцінною частиною середземноморської цивілізації. Цілком ймовірно, що в печеру цілком випадково навідався якийсь грецький астролог і склав свої прогнози.

Однак є й інший, вірогідніший варіант: іллірійські пірати пограбували корабель, який проходив мимо, а незрозумілий, та явно магічний предмет вони принесли в дар своєму божеству, забутому сьогодні, разом з іноземними керамічними посудинами, виявленими поряд з астрологічною дошкою. До речі, самі посудини були ретельно відібраними - археологи виявили лише декілька товстих амфор, які використовувалися для перевезень на далекі відстані. На користь того, що печера служила святилищем, свідчать, окрім усього іншого, фалічні сталагміти, які наводили забобонних варварів на думку про присутність там якоїсь трансцендентної сутності.

Джерело: http://science.compulenta.ru

Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.