Знайдено найдавніший горщик з наркотиком Автор: lesya · Опубліковано: 16.01.2012 12:15 · Розділ: Культура

Нещодавно археологи виявили найдавніший горщик з наркотиком. Сліди нікотину було знайдено в посудині, вік якої сягає 1300 років. Це перший матеріальний доказ того, що майя вживали тютюн, адже до цього часу про шкідливу звичку представників цього племені відомо було лише зі слів та з настінного живопису. В результаті проведеного аналізу вченим вдалося встановити, що тютюн, який курили майя, був надзвичайно міцним і міг викликати галюцинації.

Глиняний горщик розміром 6 на 6 см був зліплений десь у 700 р. н.е. в місцевості під назвою Мірадор Басин - в південному штаті Кампече в Мексиці. Виріб належить до Класичного періоду майя, коли древня цивілізація досягла піку свого розвитку. На посудині вдалося також виявити напис ієрогліфами: "Дім його/її тютюну", і це вдруге за всю історію вивчення культури майя було знайдено посудину, напис на якій повністю відповідає внутрішньому наповненню.

"Це лише другий такий випадок, коли в горщику виявлено саме те, про що говорить напис", - зауважила з цього приводу Дженніфер Лафміллер-Ньюман з Державного університету Нью-Йорка. І справді, фахівці, які займаються вивченням побуту цього стародавнього племені, стикаються з труднощами при визначенні того, що ж зберігалося в глиняних посудинах, які дуже часто використовувалися по кілька разів для різних потреб. У ємностях могли зберігати що завгодно, і не обов'язково те, що на них написано. Першою такою вдалою знахідкою став горщик, на якому було написано: "Какао" - і всередині спеціалісти і справді виявили залишки цього порошку.

Дженніфер Лафміллер-Ньюман у співпраці з Дмитром Загоревскі за роки своєї роботи вивчили більше 50 різних глиняних посудин племені майя. В рамках дослідження вчені використовували декілька сучасних методів аналізу вмісту. За допомогою хроматографії та мас-спектометріі спеціалісти змогли з точністю встановити склад виявлених речовин.

"Скоріше за все, субстанція не була призначена для куріння. Це звичайне листя тютюну, стовчене в порошок", - розповіла Ньюман. Його могли нюхати, жувати, змішуючи з лаймом, або ж додавати до алкогольних напоїв, твердять дослідники. Додавання тютюну суттєво підвищувало міцність напою. Тютюн був набагато міцнішим за сучасний, і міг викликати галюцинації. За допомогою цього продукту стародавні майя приводили себе в стан зміненої свідомості, щоб побачити видіння.

Джерело: http://www.utro.ru

Інші новини розділу

 • Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей

  Без жалю до себе. Розсунемо межі власних можливостей · kseniya_www · 04.04.2017 15:01

  Сучасне суспільство дуже нав'язливо популяризує ідею про те, що людина практично всемогутнє створіння і для нього не існує, мабуть, ніяких кордонів. Така популяризація з одного боку здорово мотивує і надихає, але з іншого, викликає явний дисонанс між горезвісним «хочу» і «можу». Адже бажання людини, часом бувають дійсно глобальні, але можливості для досягнення цього, часто, більш ніж скромні. І немає якогось ефективного інструменту для допомоги в здійсненні задуманого.


 • Де читати про книжки

  Де читати про книжки · Anastasia · 09.12.2016 15:13

  Щоразу при поході до книгарні перед нами постає вибір: що читати? Сучасна літературна критика «живе» переважно в соцмережах та блогах. Паперові видання, які публікують інформацію про новинки літератури радше висвітлюють суб’єктивну думку автора статті, а вона не може зрівнятися з думкою громадськості, якою кишить мережа. До вашої уваги перелік сайтів, які допоможуть обрати те, що буде до душі.


 • Київська влада вирішила популяризувати українську мову

  Київська влада вирішила популяризувати українську мову · Марина Левицкая · 13.06.2016 20:28

  Депутати Київської міської ради прийняли рішення популяризувати українську мову. Для цього вони пропонують городянам перекласти на українську мову весь документообіг в столиці. Крім цього, на українську мову планують перекласти рекламу, впровадити її в ресторанах та всіх закладах торгівлі.


 • Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції

  Вечірні сукні 2016 року: модні тенденції · Марина Левицкая · 07.06.2016 21:51

  Навіть якщо в найближчий час ви не збираєтесь на вечірку або прийом, не варто відмовляти собі в задоволенні придбати надзвичайно красиву вечірню сукню. І не сумнівайтеся, що привід одягти її обов'язково знайдеться. Вечірні сукні цього року рясніють таким розмаїттям, що серед них знайдеться та, що відповідає вашим уподобанням і події, для якої вона призначається.


 • Зірки, які вживали наркотики

  Зірки, які вживали наркотики · Марина Левицкая · 30.03.2016 12:42

  Правда, що всі популярні артисти вживають наркотичні речовини? Хто продає їм допінг, і хто з них поховав своїх друзів, які страждали від наркозалежності?