Психотропні речовини, що використовуються в релігійних та шаманських культах Автор: Lesly · Опубліковано: 12.06.2009 11:48 · Розділ: Релігія

Гриби та рослини з давніх-давен застосовувалися в релігійних культах, зважаючи на їхню здатність впливати на психіку людини. А в наш час їх використовують як дешеву альтернативу дорогим хімічним наркотичним препаратам. Серед найпопулярніших та відомих засобів називають:

Насіння іпомеї триколірної (Ipomoea tricolor)

Фото взяте з сайту listverse.com
Фото взяте з сайту listverse.com

Активні компоненти: ерголінові алкалоїди

Цей вид іпомеї, родом з тропіків Нового світу, широко культивується по всьому світу. Корінні американські жителі, ацтеки та сапотеки, що мешкали на території сучасної Мексики, впродовж багатьох століть застосовували насіння рослини як галюциногенний засіб при проведенні ритуалів, іноді разом з насінням ололіуки (Rivea corymbosa).

Домінуючим наслідком після вживання насіння іпомеї є візуальні та тактильні галюцинації, а також загострене сприйняття кольорів.

Мухомор (Amanita muscaria)

Фото взяте з сайту uniprot.org
Фото взяте з сайту uniprot.org

Активні компоненти: іботенова кислота

Мухомор зі своєю червоною шапкою та білими плямками на ній, знайомий практично всім. Цей гриб в основному росте в березових, та хвойних лісах помірних широт північної півкулі. Гриби широко використовуються корінними жителями Сибіру. Так, в західній частині Сибірської долини, вживання мухоморів обмежувалося шаманами, що застосовували їх як альтернативний засіб для досягнення стану трансу. На сході їх вживали як шамани так і звичайні люди в релігійних та розважальних цілях. В наш час мухомори рідко вживаються з метою розваги.

В залежності від кількості спожитого продукту на одиницю ваги, наслідки можуть бути різними, - від нудоти та судорожних скорочень м’язів до сонливості, порушення слухового та зорового сприйняття, різких змін настрою, ейфорії, повної розслабленості та втрати рівноваги. Після одужання часто спостерігається амнезія.

Дурман звичайний (Datura stramonium)

Фото взяте з сайту shamanshop.net
Фото взяте з сайту shamanshop.net

Активні компоненти: Атропін, гіосцинамін та скополамін

Дурман родом з Індії та Центральної Америки. Корінні американці використовували рослину в священних церемоніях. А індуїстські садху курили його як "духовний засіб", разом з коноплею в традиційних люльках.
В Сполучених Штатах дурман часто називають джеймстаунським бур’яном. А походить назва від міста Джеймстаун (Jamestown), штат Вірджинія, де, під час повстання 1676 року під проводом Натаніеля Бейкона (Bacon’s Rebellion), британські солдати, завданням яких було придушити бунт, назбирали листя, дурману, - одна з ранніх рослин, - щоб приготувати їжу. Протягом одинадцяти днів після того, як солдати скуштували "суп з дурманом," вони поводили себе як маленькі діти, складалося враження, ніби вони зійшли з розуму. А коли прийшли до себе, нічого не пам’ятали.

Дію дурману описують, як сон наяву: свідомість то прояснюється, то знову відключається, особа під дією речовини веде розмови з неіснуючими людьми або тими, що знаходяться далеко, тощо. Цей стан можна назвати "справжнім трансом", коли людина знаходиться при свідомості, але повністю відключена від оточуючого середовища.

Полин гіркий (Artemisia absinthium)

Фото взяте з сайту medicplants.blogspot.com
Фото взяте з сайту medicplants.blogspot.com

Активний компонент: туйон

Полин походить з помірних широт Європи, Азії та Північної Африки. Релігійне застосування ця рослина знайшла ще в Давній Греції, де застосовувалася для вшанування Артеміди - богині полювання, покровительки лісів та дітей. В наш час полин більш відомий як основний інгредієнт абсенту (полинна горілка), улюбленого напою представників богеми ХІХ ст.

Найбільш поширений ефект, що спостерігається після вживання абсенту - оп’яніння з відчуттям ясності розуму, - форма сп’яніння при не повністю відключеній свідомості.

Кава Кава (Piper methysticum)

Фото взяте з сайту herb-pharm.com
Фото взяте з сайту herb-pharm.com

Активні компоненти: кавалактони

Ця рослина здавна відома на західному узбережжі тихого океану. Слово "кава" відноситься як до самої рослини, так і до напою, що виготовляється з неї. Вона використовується в медичних, релігійних, політичних, культурних та соціальних цілях по всьому узбережжі Тихого океану. Народи, що заселяють цей регіон з трепетом ставляться до рослини та визнають її величезну вагу. Напій використовується до наших днів на неофіційних зустрічах, щоб розслабитися після роботи, хоча також зберіг велику релігійну значимість та застосовується для досягнення стану богонадхненості.

Вплив напою (рослину також жують) проявляються в наступному порядку: незначне оніміння язика та губ, помірна балакучість та дружелюбна поведінка, тверезий розум, заспокійливий ефект, розслаблення м’язів, та надзвичайно ейфоричне відчуття благополуччя.

Шавлія (Salvia divinorum)

Фото взяте з сайту rriderlausd.org
Фото взяте з сайту rriderlausd.org

Активний компонент: дитерпеноїд, відомий як “сальвінорін A”

Шавлія походить з Мексики, де по сьогодні використовується індіанцями-мазатеками (Mazatec), в основному для досягнення шаманами видінь з метою лікування або віщування майбутнього. Вони застосовують сік з листя рослини та змішують його з водою, готуючи настій або чай, що й викликає видіння при звершенні ритуальних церемоній.

Шавлію жують, курять або приймають як настій, щоб викликати ефекти від неконтрольованого сміху до більш інтенсивних та глибоких змін психіки. Тривалість дії речовини при курінні набагато коротша, ніж при вживанні інших галюциногенів, - всього кілька хвилин. Найбільш поширені постефекти включають покращення настрою та загострене відчуття прозріння, а також спокій та підсилене відчуття єдності з природою.

Галюциногенний гриб (Psilocybin mushroom)

Фото взяте з сайту listverse.com
Фото взяте з сайту listverse.com

Активні компоненти: псилоцибін та псилоцин

Псилоциби були частиною людської культури ще з часів найдавніших писемних пам’яток. Перші малюнки, на яких були зображені гуманоїди під впливом грибів, датуються 5 000 роком до н.е. та були знайдені в печерах Північного Алжиру.
Народи Центральної та Південної Америки зводили храми на честь бога грибів та витесували камені в формі гриба, що датуються 1000-500 роками до н.е. Псилоциби використовувалися під час проведення ритуалів та церемоній ацтеками і подавалися разом з медом або шоколадом.

При споживанні гриба спостерігаються в основному внутрішні переживання, що супроводжуються яскравими слуховими та візуальними галюцинаціями. Серед наслідків також називають радісне сп’яніння або розчарування.

Мескал (Lophophora williamsii)

Фото взяте з сайту lophophora.blogspot.com
Фото взяте з сайту lophophora.blogspot.com

Активні компоненти: фенетиламінові алкалоїди, в основному мескалін

З давніх рукописів (знайдених в Техасі, що відносяться до періоду 3780 - 3660 років до н.е.) відомо, що мескал використовувався корінними жителями, що населяли південні рівнини сучасних штатів Оклахома та Техас. А от застосування кактуса в релігійних цілях порівняно нове: точно відомі факти про культ мескала датуються початком ХХ ст.

Зазвичай кактус вживається у вигляді чаю, а дія його триває протягом 10-12 год. В певних дозах рослина здатна викликати глибокий самоаналіз та прозріння метафізичного та духовного характеру. Іноді це може супроводжуватися багатими зоровими та слуховими ефектами.

Напій аяваска або яге

Фото взяте з сайту pumashamanicjourneys.com
Фото взяте з сайту pumashamanicjourneys.com

Активні компоненти: бета-карболінові алкалоїди, інгібітор моноаміоксидази та диметилтриптамін

Саме слово "Аяваска" (Ayahuasca), перекладається як "лоза з душ" або "лоза мертвих" та означає лікувальний і культовий напій, що готується з двох рослин: аяваски (Banisteriopsis caapi) та чакруни (Psychotria viridis). Разом вони здатні спровокувати глибокі психічні, духовні та фізичні ефекти. Аяваска згадується в записах кількох ранніх місіонерів в Південній Америці, які характеризували її як особливий шаманський лікувальний напій, або, навіть, як медичну традицію жителів Амазонії.

Дія напою може бути різною, в залежності від дозування. В загальному це галюциногенні видіння, природа яких є суто індивідуальною, а блювання, що є одним з безпосередніх наслідків споживання засобу, вважається очищенням.

Конопля (Сannabis sativa)

Фото взяте з сайту pickenscosheriff.org
Фото взяте з сайту pickenscosheriff.org

Активний компонент: TГК (тетрагідроканабінол)

Конопля має давню історію ритуального використання як наркотик, що викликає транс та широко застосовується у фармакологічних культах по всьому світу. В Індії протягом багатьох століть її використовували мандрівні садху (аскети), а в наш час естафету підхопив рух Растафарі. Деякі історики та етимологи вважали, що конопля використовувалася в релігійних дійствах стародавніми юдеями, ранніми християнами та мусульманами-суфістами. Старійшини сучасного релігійного руху, відомого як Ефіопська сіоністська коптська церква (Ethiopian Zion Coptic Church) вважають коноплю Вечерею Господньою, пояснюючи, що ця ефіопська традиція передавалася з уст в уста ще з часів Христа.

Рослина продукує групу хімічних речовин - канабоїдів, що спричинюють фізичні та психологічні наслідки при споживанні. Як наркотик, конопля зазвичай постачається у формі висушених бутонів чи квітів (маріхуана), смоли (гашиш), або різних екстрактів, відомих під загальною назвою гашишної олії.

Психотропна дія коноплі індивідуальна. Деякі наслідки можуть включати загальні зміни в свідомості (змінені відчуття), легку ейфорію, відчуття благополуччя, релаксацію або приглушення стресів, сонливість чи в’ялість, веселість, зосередженість на епізодичних спогадах, підвищена чуттєвість, іноді параноя, тривога або туга

Вченим вдалось написати твір -розповідь за результатами дослідження, яка була опублікована в Proceedings of the National Academy of Science

Джерела: listverse.com
en.wikipedia.org


Інші новини розділу

 • У Лондоні виставлять на продаж "Біблію грішників", що закликає чинити перелюб

  У Лондоні виставлять на продаж "Біблію грішників", що закликає чинити перелюб · lesya · 23.10.2015 20:48

  У Лондоні на торги виставлять унікальний екземпляр Біблії, що більше відома, як «Біблія для грішників». Вік книги – не менше чотирьох сотень років, і в ній народ закликають до перелюбодійства.


 • У Ватикані обурені зізнанням польського священика у гомосексуалізмі

  У Ватикані обурені зізнанням польського священика у гомосексуалізмі · lesya · 05.10.2015 20:33

  Істина – річ добра, але не завжди корисна. І далеко не у всіх ситуаціях потрібно рубати правду-матку. Навіть якщо ти – священик, і брехня вже сама по собі тобі не пасує.

  В цьому недавно довелося переконатися одному польському священику – Ватикан неабияк обурило його недавнє зізнання. Ще б пак, католицький священнослужитель на увесь світ заявив, що є… гомосексуалістом. Більше того, він виступив із вимогою до Ватикану відкинути стереотипи і змінити своє ставлення до геїв.


 • Віру в Бога оголосили психічним захворюванням

  Віру в Бога оголосили психічним захворюванням · lesya · 15.09.2015 15:14

  Релігія, покликана нести добро та злагоду, часто призводить до протилежного ефекту: замість того, щоб дарувати людям мир та спокій, вона часто розпалює війни та ворожнечу. А все тому, що знаходяться такі, кому за допомогою релігії вигідно управляти натовпами людей, яким неохота самостійно мислити. Останні ж воліють покластися на когось, жити за продиктованими правилами, мотивуючи все вірою в Бога.


 • Папа Франциск дозволив відпускати гріхи жінкам, що скоїли аборт

  Папа Франциск дозволив відпускати гріхи жінкам, що скоїли аборт · lesya · 02.09.2015 13:22

  Колись релігія правила світом, і в багатьох країнах ще й дотепер збереглися ці правила Однак в Європі ситуація склалася по-іншому, тож священикам доводиться враховувати зміну потреб та уподобань своєї пастви, а також основні суспільні тенденції. Саме тому церква, принаймні католицька, останнім часом стає все більш лояльною до «гріховних» потреб людства.


 • В Детройті масово протестують проти статуї Сатани

  В Детройті масово протестують проти статуї Сатани · lesya · 28.07.2015 21:10

  Мешканцям американського Детройта неабияк не сподобалася витівка місцевих сатаністів - в ніч на двадцять п’яте липня представники Церкви Сатани встановили у Детройті статую сатанинського божества. Виготовлений він із бронзи, а ім’я йому Бафомет.