Середньовічні лицарі, як і сучасні воїни, страждали посттравматичним стресовим розладом Автор: lesya · Опубліковано: 23.12.2011 16:45 · Розділ: Наука

Зазвичай у фільмах, нехай і документальних чи історичних, перед нами постають не справжні, а дещо змінені, переосмислені образи середньовічних лицарів, яких зображають героями, готовими битися до загину без страху і жалю. Іноді вони постають перед нами холодними і безсердечними вбивцями.

Насправді ж середньовічні воїни стикалися з тими ж проблемами, що й сучасні солдати: недосипали, недоїдали, втомлювалися. Їм частенько доводилося спати на відкритому повітрі, на землі, нікуди було сховатися в погану погоду. Їхнє життя було переповнене жахом: вбивали вони, вбивали їхніх товаришів.

До речі, медики порівняно недавно визнали існування посттравматичного стресового розладу (ПТСР), з яким сучасні бійці повертаються з війни. Отож дослідники по-новому переосмислили давні тексти, помітивши в них відчай, страх, почуття безпорадності – словом, всі ті речі, з якими стикаються сучасні воїни. Історик середніх століть Томас Хебель-Хольм з Копенгагенського університету в Данії більше, ніж упевнений, що перед нами - типові випадки ПТСР.

«Мене дратують розмови про те, що середні віки були наповнені жорстокими та безглуздими головорізами, які тільки й робили, що воювали, - коментує вчений основну причину свого дослідження. - Я намагаюся окреслити справжній портрет середньовічної людини. І виходить, що це були такі ж люди, як всі ми».

Дослідник сконцентрувався насамперед на трьох документах, датованих XIV століттям, автором яких вважається французький лицар Жоффруа де Шарні, дипломат і радник короля Іоанна II. Хебель-Хольм вирішив глянути на ці книги крізь призму сучасної військової психології.

Лицарі недоїдали, недосипали та страждали різними психічними захворюваннями
Лицарі недоїдали, недосипали та страждали різними психічними захворюваннями

Шарні свого часу писав: «Ти, хто вибрав цю ниву! Будь готовий терпіти спеку, голод і важку працю, спати мало та завжди бути напоготові. І втрачати сили, і спати на землі - лише для того, щоб тебе розбудили найгрубішим чином. Ти щоразу приходитимеш в жах, побачивши ворога, який мчить на тебе з виставленими списами та оголеними мечами…»

До речі, сам Шарні ніяких ознак психологічної нестійкості не проявляв, однак постійно побоювався за душевне здоров'я своїх побратимів.

Джерело: http://science.compulenta.ru


Інші новини розділу

 • Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини

  Вчені навчилися передбачати рівень інтелекту людини · Jane Holiday · 04.07.2017 11:31

  Люди водночас люблять та ненавидять те, як швидко змінюється та упорядковується цей світ. Ця напруга відчувалася завжди, і нерідко ставала предметом для роздумів. Але тепер, коли вчені можуть створювати карти людського мозку, передбачувати інтелектуальні здібності не складає жодних труднощів.


 • Поради для швидкого написання «диплому»

  Поради для швидкого написання «диплому» · Anastasia · 07.12.2016 18:07

  На сьогоднішній день існує безліч лайфхаків, які допомагають швидко написати наукові роботи. В залежності від зайнятості та розумових здібностей студента написання робіт може забирати певну кількість часу. Перш за все, варто оцінити свої можливості і поставити певну ціль.


 • Вчені назвали найбільший вулкан у світі

  Вчені назвали найбільший вулкан у світі · Марина Левицкая · 25.12.2015 11:08

  Вулкани в усі часи приваблювали людей своєю могутністю та красою. Виверження вулкану – це неймовірне та незабутнє явище.


 • Чи може закінчитись пам'ять?

  Чи може закінчитись пам'ять? · Марина Левицкая · 02.12.2015 11:57

  Важко переоцінити роль пам'яті в житті людини. Вона допомагає засвоювати нові знання про навколишній світ і самого себе. Завдяки пам'яті людина набуває нові вміння та навички, тому це справжній подарунок долі. В повсякденному житті пам'ять допомагає правильно організувати свій час чи знайти потрібну річ.


 • Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус

  Бездумне освоєння Арктики може розбудити смертельний вірус · Марина Левицкая · 09.11.2015 11:08

  Науковці із Росії та Франції заявили про те, що вони виявили в сибірській вічній мерзлоті страшний гігантський вірус. Дослідники припускають, що йому близько 30 тисяч років. Він має назву Mollivirussibericum, що з латинської перекладається, як м'який сибірський вірус. Вчені вважають, що такі віруси дуже небезпечні для людини. Вони здатні виживати в будь-яких умовах на протязі досить довгого часу. Люди бездумно освоюють Арктику і тому ризикують розбудити це страшний вірус.