У грудному молоці виявлено стовбурові клітини Автор: lesya · Опубліковано: 15.12.2011 13:55 · Розділ: Медицина

Нещодавно групі австралійських учених вдалося виявити наявність плюрипотентних стовбурових клітин у грудному молоці. Ці клітини дуже схожі з ембріональними.

Вперше про стовбурові клітини повідомлялося ще в 2008 році також австралійськими вченими. На основі проведених експериментів дослідники з'ясували, що в лабораторних умовах ці клітини досить легко перетворюються в тканину будь-якого типу. Інакше кажучи, ці клітини є плюрипотентними, або ж універсальними. Більше того, проведені досліди показали, що виявлені клітини синтезують більшу частину білкових маркерів, властивих ембріональним клітинам.

Грудне молоко може стати джерелом стовбурових клітин
Грудне молоко може стати джерелом стовбурових клітин

За словами Фотеіні Хассіотоу, яка входила до складу наукової групи, кількість стовбурових клітин у грудному молоці становить близько двох відсотків від усієї кількості клітин. Стосовно наукових стандартів цей відсоток є доволі високим. Однак співвідношення цих клітин може змінюватися в залежності від часу та обсягу виробництва молока. Та що стосується біологічного призначення виявлених у грудному молоці стовбурових клітин, то це питання поки що залишається загадкою.

Результати цього відкриття стали причиною розгорання наукових дискусій. Так, спеціалісти Національного інституту медичних досліджень у Лондоні стверджують, що результати проведених експериментів не є достовірними.

Та як би там не було, довести універсальність знайдених стовбурових клітин не складно: для цього вистачить ввести їх в організм мишей, в результаті чого там повинні розвиватися опухли з людської тканини.

І якщо австралійські вчені зможуть підтвердити свої висновки результатами низки експериментів, то грудне молоко може стати надзвичайно цінним джерелом для добування плюрипотентних стовбурових клітин, а це у свою чергу дозволить без етичних розбіжностей застосовувати їх в медицині.

Джерело: http://sbio.info


Інші новини розділу